Prezident ZSL Martin Paško o zimnej sezóne 2022/23 po prvý raz v úlohe národného športového zväzu

Sústredíme sa na zabezpečenie prípravy a podporu budovania infraštruktúry

Nová zimná lyžiarska sezóna je predo dvermi. Jej štartom sa začne aj nový olympijský cyklus. Zväz slovenského lyžovania (ZSL) do neho vstupuje prvýkrát v pozícii národného športového zväzu. Dobrou správou je pripravenosť ZSL pred prvou kompletnou zimnou sezónou so štatútom plnohodnotného člena FIS.

Zväz slovenského lyžovania sa stal národným športovým zväzom v máji 2022. Následnou prvoradou úlohou bolo zabezpečiť financovanie prípravy, na ktorú už bolo minimum času. „Napriek tomu, že sme štatút národného športového zväzu získali z pohľadu plánovania nadchádzajúcej sezóny v hodine dvanástej, tak sa nám podarilo zaistiť financovanie a zdroje pre ďalšie fungovanie ZSL. Zastrešujeme všetky lyžiarske športové odvetvia – zjazdové, rýchlostné, bežecké lyžovanie, skoky na lyžiach a snowboardové a akrobatické disciplíny – a teší nás, že budeme mať zastúpenie vo Svetovom pohári vo väčšine týchto disciplín. Pokúsime sa nadviazať na fantastické výsledky z minulej sezóny. V tej nadchádzajúcej nás čakajú okrem súťaží Svetového pohára, štyri vrcholné podujatia – zimná univerziáda, majstrovstvá sveta juniorov, zimný Európsky olympijský festival mládeže a vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta. Nezabúdame ani na potrebnú infraštruktúru. Naším zámerom je aktívna podpora jej výstavby, alebo rekonštrukcia, vo všetkých lyžiarskych odvetviach,“ uviedol novozvolený prezident ZSL Martin Paško.

Moderné disciplíny sú mladým odvetvím, ktoré však môže mať masový zásah. „V dnešnej dobe je velmi lákavý ich extrémy prvok. Navyše sú určené pre inú skupinu ľudí – vychádzajú tak povediac z ulice. Vidíme v nich obrovský potenciál – budeme sa snažiť podporovať budovanie infraštruktúry. Budúcnosť je vo freestylových a snowboardových kluboch a tiež v orientácii na deti a mládež. Našou snahou je podchytiť tých, ktorí nie sú organizovaní,“ povedal Paško.

Sezóna 2022/2023 v podaní reprezentácie

Štátna reprezentácia má aktuálne 27 reprezentantov. Snahou ZSL je pripraviť im čo najlepšie podmienky. „Ako jednu z našich najdôležitejších úloh vnímame zaistiť pre športovcov podmienky pre prípravu v materiálnej a personálnej oblasti. Iba kvalitný realizačný tím pomôže športovcom  dosiahnuť najlepšie možné výsledky. Teší ma, že sa nám podarilo vytvoriť podmienky pre národný juniorský tím v zjazdovom lyžovaní, ktorý bude mať na starosti slovinský tréner Jernej Koblar a fyzioterapeut Kristián Piovarči. Družstvo má za sebou sústredenia v Demänovskej doline a Tatranskej Lomnici a snehovú prírpavu v Belgicku, Litve a v Nórsku. Sústredíme sa nielen na jednotlivcov, ale aj na širšie skupiny. Ako zväz venujeme pozornosť každej vekovej kategórii – žiackej, juniorskej i seniorskej. Zo strany ZSL sa primárne zameriavame na podporu klubov, nie iba vybraných jednotlivcov,“ vysvetlil generálny sekretár ZSL Radovan Cagala.