ZOH 2022: Johaugová vyhrala 10 km klasicky, Procházková na 65. mieste

Nórska bežkyňa na lyžiach Therse Johaugová získala na ZOH 2022 v Pekingu svoju druhú zlatú medailu. Vo štvrtok po skvelom finiši triumfovala v behu na 10 km klasicky s intervalovým štartom s minimálnym náskokom štyroch desatín sekundy pred Fínkou Kerttu Niskanenovou. Bronz vybojovala ďalšia Fínka Krista Pärmäkoskiová (+31,5).
Z trojice slovenských reprezentantiek skončila najvyššie Alena Procházková. Päťnásobná olympionička obsadila 65. priečku s výrazným odstupom 5:11,9 min na víťazku. Barbora Klementová prišla do cieľa na 77. pozícii s mankom +6:52,9, debutantke na hrách Kristíne Sivokovej patrila 81. priečka (+8:06,3). Na štarte bolo 97 pretekárok.
Tridsaťtriročná Johaugová sa v Pekingu stala uplynulý víkend olympijskou šampiónkou v skiatlone a pridala tak druhé individuálne zlato zo ZOH v kariére. Štrnásťnásobná majsterka sveta mala pred pekinskými hrami vo svojej výnimočnej zbierke olympijský titul iba zo štafety z Vancouveru 2010, ku ktorému o štyri roky neskôr pridala v Soči striebro a bronz. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu nemohla štartovať pre dopingový dištanc.
Johaugová nezačala najrýchlejšie, na prvých dvoch medzičasoch jej patrila piata priečka. Postupne však zvyšovala tempo a v polovici trate už viedla s tesným náskokom šesť desatín sekundy pred Niskanenovou, tretia bola priebežne Ruska Natalia Neprjajevová s mankom viac ako šesť sekúnd. Niskanenová však útočila na zlato, dostala sa virtuálne pred Johaugovú a ešte necelé štyri kilometre pred cieľom mala na nórsku rivalku k dobru viac ako desať sekúnd. Fínka „svietila“ na čele aj na poslednom medzičase na méte 8,6 km, keď viedla o 1,3 sekundy, ale Johaugová ju vystupňovaným záverom v cieli tesne predstihla. Niskanenová predtým v skiatlone skončila štvrtá, celkovom získala už tretie olympijské striebro, na zlato stále čaká.
Blízko k medaile mala aj strieborná zo skiatlonu Ruska Neprjajevová, boj o bronz prehrala s Pärmäkoskiovou o jedinú desatinu sekundy. Bez cenného kovu skončili na desiatke Švédky, najvyššie bola na šiestej pozícii Ebba Anderssonová, pred ňou skončila piata Nemka Katharina Hennigová.