Vlhová v zjazde na 16. mieste: „Som so sebou spokojná“

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila vo finálovom zjazde Svetového pohára nebodované 16. miesto a v súboji o veľký glóbus významne stratila. Stredajšie preteky vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel vyhrala jej veľká rivalka Mikaela Shiffrinová a Američanka má v priebežnom poradí pred záverečnými tromi súťažami náskok 156 bodov. Malý glóbus za zjazd získala Talianka Sofia Goggiová.
Shiffrinová vyhrala s náskokom desatiny na Rakúšanku Christinu Scheyerovú a Švajčiarku Joanu Hählenovú, ktoré skončili zhodne na druhom mieste. Goggiová bola dvanásta (+0,68 s) a Vlhová stratila 78 stotín.
Súťaž mala tri fronty, okrem víťazky samotných pretekov sa rozhodovalo aj o glóbusoch. Goggiovú Švajčiarka Corinne Suterová slabším výkonom neohrozila a tak sa majsterka i smoliarka rýchleho sklzu napriek pádom a zraneniam tešila z obhajoby sezónneho titulu, celkovo tretieho v kariére. To sa udialo na začiatku pretekov. „Som naozaj šťastná, sezóna bola z môjho pohľadu ako na horskej dráhe,“ povedala Talianka, ktorá utrpela v januári zranenie kolena, no stihla sa vrátiť do ZOH v Pekingu, kde získala v zjazde striebro.
Na konci súťaže sa rozuzľovala situácia v mikrosúboji dvoch superstar zjazdového lyžovania o veľký glóbus. Jeho obhajkyňa Petra Vlhová podala statočný výkon, na medzičasoch držala krok s prvou desiatkou, ale v cieli pristála ako šestnásta, tri stotinky od 16 bodov. Jej bodová strata tak po strede narástla v maximálnom rozmere, lebo Shiffrinová predviedla parádnu jazdu, čistú v tiahlych zákrutách a dravú v prelomových oblúkoch. Jej dôležitý 100-bodový záber znamenal zároveň jej tretí triumf v zjazde a 73. celkovo v pretekoch SP. „Prežila som perfektný deň. Nebol to plán, ale som rada, že mám taký veľký náskok na čele celkového poradia. Ešte však nie je o ničom rozhodnuté,“ uviedla Američanka.
Vlhová sa po pretekoch usmievala aj napriek strate. Pre TASR uviedla: „Ja som sama so sebou spokojná, lebo som urobila to, čo som chcela urobiť. Chcela som sa zlepšiť každou jazdou, i keď je z toho 16. miesto. Ale niekedy to takto je.“

Výsledky finálového zjazdu SP:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:27,00 min, 2. Joana Hählenová (Švaj.), Christine Scheyerová (Rak.) obe +0,10 s, 4. Michelle Gisinová +0,14, 5. Lara Gutová-Behramiová (obe Švaj.) +0,16, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,22, 7. Ester Ledecká (ČR) +0,28, 8. Romane Miradoliová (Fr.) +0,38, 9. Priska Nuferová (Švaj.) +0,43, 10. Elena Curtoniová (Tal.) +0,59, … 16. Petra VLHOVÁ (SR) +0,78