Na Tatranskom pohári v behu na lyžiach aj o tituly majstrov SR

Slávna história Tatranského pohára v behu na lyžiach, ktorý mal svoje miesto v kalendári Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), bude po dvojročnej pauze zavinenej koronavírusom opäť pokračovať. Organizátori zo Štrby pripravili už 48. ročník podujatia, ktorý sa uskutoční 19. – 20. marca 2022 v športovom areáli na Štrbskom Plese. V dvojdňovom súťažnom programe sa opäť predstavia pretekári z okolitých európskych krajín v pretekoch FIS Cupu. Bežci na lyžiach zo všetkých slovenských klubov zároveň zabojujú o tituly majstrov Slovenska.

V sobotu 19. marca sa o 9.30 h uskutoční kvalifikácia v šprintoch klasickou technikou. Finále budú od 11.00 h. Popoludní bude program pokračovať šprintmi mladších a starších žiakov. V nedeľu 20. marca od 10.00 h budú najmladší lyžiari štartovať vo vytrvalostných pretekoch klasickou technikou a hneď po nich starší žiaci, dorastenci, seniori a veteráni budú pretekať voľnou technikou na tratiach v dĺžkach od 2 po 30 kilometrov. Preteky dospelých bežcov na lyžiach a pretekárov od 16 do 18 rokov budú opäť súčasťou medzinárodných pretekov FIS Cup. Muži pobežia 30 kilometrov s hromadným štartom a ženy budú súťažiť na 15-kilometrovej trati vo Furkotskej doline. Starší dorastenci do 18 rokov majú trať na 15 kilometrov a dorastenky na 10 kilometrov. Na podujatie sa pripravujú aj pretekári, ktorí sa predstavili na nedávnych zimných olympijských hrách v Pekingu. Svoju účasť predbežne potvrdili slovenskí olympionici a aj družstvo ženskej reprezentácie z Poľska. Zoznam prihlásených pretekárov, štartové a výsledkové listiny budú organizátori priebežne zverejňovať na svojej webstránke www.skstrba.sk.

Vďaka umelému zasnežovaniu, bohatej prírodnej snehovej nádielke a každodennej úprave sa aktuálne lyžuje na všetkých dostupných tratiach, na ktorých sa v roku 2015 konala aj Svetová zimná Univerziáda. Každé lyžiarske preteky si vyžiadajú niekoľko obmedzení pre športujúcu verejnosť. Trate pre beh na lyžiach v areáli na Štrbskom Plese budú uzatvorené v sobotu 19. marca od rána do 16.00 h a v nedeľu 20. marca od rána do 14.00 h. Po uvedenom čase môžu návštevníci bežeckého areálu využiť všetky trate až do západu slnka. Počas pretekov bude verejnosti prístupný iba 500-metrový okruh pri štadióne.

Organizátorom Tatranského pohára je Športový klub Štrba v spolupráci s obcou Štrba, Zväzom slovenského lyžovania (ZSL) a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. ŠK Štrba spolupracoval aj na bežeckej časti Olympijského festivalu Misia Peking, keď pre slovenských bežcov na lyžiach pripravili jedno kolo Pohára ZSL.

Posledné plánované preteky v behu na lyžiach v tejto sezóne budú patriť fanúšikom tohto športu všetkých úrovní a vekových kategórií. Cez veľkonočnú sobotu 16. apríla dobrovoľníci zo Štrby pod záštitou hudobnej skupiny No Name pripravujú 8. ročník verejných pretekov Štrbské bežky s atraktívnym sprievodným programom.