SÉRIA POHÁRA ZSL V BEHU NA KOLIESKOVÝCH LYŽIACH 2023 JE ZA NAMI

Aj tento rok sa už tradične konala séria troch kôl Pohára ZSL v behu na kolieskových lyžiach v slovenských obciach Bobrovec, Gerlachov a Závažná Poruba, ktorá je úspešne za nami. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 154 štartujúcich, ktorí pri prevýšení 22 345 m ubehli spolu až 839 km. Súťažilo sa v kategórii žiakov, dorastencov, juniorov a dospelých.
V celkovom hodnotení Pohára ZSL vyhrala v ženskej kategórii Mária Danielová (ŠKP Levoča), v mužskej kategórii sa stal celkovým víťazom Andrej Renda (Team Renda). Prvé priečky v kategórii starší dorast obsadili Emília Rendová (Team Renda) a Michal Adamov (TJ Tatran Hybe). Za mladších dorastencov získali prvenstvo Tina Miranová (MKL Kremnica) a Šimon Turan (MKL Kremnica).

Ako hodnotia tohtoročný seriál naši víťazi?

„Počas mojej letnej sezóny som sa zúčastnila troch kôl slovenského pohára v behu na kolieskových lyžiach, ktoré vyvrcholili v Závažnej Porube. Celkovo si z týchto letných kôl odnášam titul majsterky Slovenka a celkové víťazstvo letných pretekov. Organizácia každého kola z môjho pohľadu prebehla bez problémov od registrácie až po lyže, ktoré boli pre pretekárov zabezpečené.“ zhodnotila preteky Mária Danielová. „Pred zimnou sezónou ma možno čaká vysokohorské sústredenie v talianskom Livignu, ktorého realizácia bude závisieť tak ako aj zbytok sezóny na mojich finančných možnostiach“, dodala.

Andrej Renda: „Organizáciu pretekov hodnotím kladne avšak stále sme za svetom vzdialený na kilometre. So sebou som spokojný, všetko išlo tak ako sme plánovali. Mojím cieľom bolo si spraviť iba dobre tréningy. Teraz ma čaká len záverečné sústredenie na snehu pred tým, ako začnem pretekať.“

K celkovému hodnoteniu Pohára ZSL sa vyjadril aj Ondrej Tuka, športovo technický riaditeľ pre severské disciplíny: „Aj tento rok sa konal trojkolový P-ZSL v behu na kolieskových lyžiach. Podujatia sa konali na tradičných miestach – Bobrovec, Gerlachov, Závažná Poruba. Celkový počet štartujúcich každoročne zostáva približne rovnaký, problémom je úbytok pretekárov v kategórii dorastu a dospelých. Budúci rok by sme mali záujem zatraktívniť celý pohár pridaním nových pretekov na miestach, kde sa ešte nekonali. Zatraktívnením celého pohára by sme chceli pritiahnuť aj viac zahraničných pretekárov.“

CELKOVÉ BODOVANIE

1. KOLO POHÁRA ZSL V BEHU NA KOLIESKOVÝCH LYŽIACH
1. kolo Pohára ZSL v behu na kolieskových lyžiach sa odohrávalo 9. septembra 2023 v Bobrovci. Organizátormi behu boli okrem ZSL, SKI Academy Bežkárik a Obec Bobrovec. Na 5 a 9,5 km dlhej trati Liptovský Mikuláš – Bobrovec – Bobrovecká Vápenica súťažilo 55 bežcov voľným spôsobom. Mužskú kategóriu ovládol Matej Horniak (MKL Kremnica) s časom 25:00,7 min., za ním druhý skončil Andrej Renda (Team Renda) a tretie miesto patrilo Jáchymovi Cenekovi (Fenix Ski Team Jeseník). V hlavnej ženskej kategórii zvíťazila Natália Sokolová (Team Renda) s časom 34:32,3 min., druhé miesto obsadila Mária Danielová (ŠKP Levoča) a tretie Petra Repková (KBT Spiš).
KOMPLETNÉ VÝSLEDKY
FOTOGALÉRIA
VIDEO

2. KOLO POHÁRA ZSL V BEHU NA KOLIESKOVÝCH LYŽIACH
Dňa 8. októbra sa konalo v obci Gerlachov 2. kolo Pohára ZSL, ktoré bolo zároveň 22. ročníkom Majstrovstiev Slovenska v behu na kolieskových lyžiach a tiež „Memoriálom MUDr. Michala Guhra. Lekárovi Guhrovi, ktorý predstavoval veľký prínos pre svet lyžovania, odhalili v Gerlachove pamätnú tabuľu. Preteky boli organizované v spolupráci s Telovýchovnou jednotou Tatran Gerlachov a obcou Gerlachov.
Trať dlhá 5 km, viedla cez Gerlachov do Tatranskej Polianky. 35 pretekárov začínalo hromadným štartom a bežalo klasickou technikou. Najrýchlejší bol český reprezentant Luděk Šeller (Sport club Plzeň) s časom 17:47,1 min, druhé miesto získal Matej Horniak (MKL Kremnica), tretie Andrej Renda (Team Renda). Zo žien sa na prvej priečke umiestnila Mária Danielová (ŠKP Levoča) s časom 22:02,1 min., za ňou prišli do cieľa sestry Barbora a Marianna Klementové (Klub lyžiarov Nováky).
FOTOGALÉRIA
VIDEO

3. KOLO POHÁRA ZSL V BEHU NA KOLIESKOVÝCH LYŽIACH
V nedeľu 15. októbra 2023 sa tretie kolo Pohára ZSL v behu na kolieskových lyžiach odohralo v Závažnej Porube. Vyše 70 slovenských pretekárov zároveň bojovalo O putovný pohár Chaty Opalisko. Preteky organizoval Zväz slovenského lyžovania s obcou Závažná Poruba.
Súťažilo sa klasickou technikou na 6,5 a 8 km tratiach. V hlavnej kategórii mužov zvíťazil Andrej Renda (Team Renda) s časom 23:05,4 min, striebro si odniesol Šimon Adamov (TJ Tatran Hybe) a bronz získal Jakub Šiarnik (KBL Jasná Lipt. Mikuláš). V ženskej kategórii dominovala Mária Danielová (ŠKP Levoča) s časom 23:57,5 min, druhé miesto získala Barbora Klementová (Klub lyžiarov Nováky), tretia priečka patrila Natálii Sokolovej (Team Renda).