IMPLEMENTÁCIA ZÁKAZU POUŽÍVANIA VOSKOV S OBSAHOM FLUÓRU

Medzinárodná lyžiarska a snoubordová federácia FIS potvrdila úplnú implementáciu zákazu používania fluórových voskov. Vychádzala pritom z amerických a škandinávskych výskumov, kedy použitie fluóru nepriaznivo vplýva nielen na životné prostredie, ale aj na zdravie a dokonca život ľudí. FIS ďalej oznámila spôsob vykonávania testovania na vrcholných podujatiach, kedy bude pozitívny nález fluóru na lyžiarskom vybavení znamenať diskvalifikáciu z pretekov.

V súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie (EÚ) 2019/1021, bol dňa 20. júna 2019 vydaný dokument o permanentných organických znečisťujúcich látkach. Dokument zakazoval výrobu, obchodovanie a používanie určitých fluórových mazív obsahujúcich zložku C8 / PFOA. Okrem toho FIS zakázala používanie a držbu akýchkoľvek mazív s obsahom fluóru od sezóny 2022/2023 (článok FIS 222.8 ICR). Prvýkrát boli pravidlá o zákaze používania voskov implementované v sezóne 2021/2022.

Medzinárodná federácia lyžovania a snoubordingu (FIS) tento rok oznámila, že od začiatku zimnej sezóny 2023/2024 bude plne implementovaný zákaz používania fluórových voskov pri príprave lyží na svojich súťažiach.

FIS vyvinula efektívnu a presnú testovaciu metódu vďaka spolupráci s firmou Bruker, popredným výrobcom vysoko výkonných vedeckých nástrojov, ako aj s Medzinárodným biatlonovým zväzom (IBU).

Počas minulej zimnej sezóny FIS vykonávala rozsiahle testy samotného testovacieho zariadenia určeného na kontrolu lyžiarskeho, snoubordového a bežkárskeho vybavenia. Cieľom bolo zabezpečiť, aby zariadenie poskytlo spoľahlivé výsledky a vybavenie používané v súťažiach neobsahovalo žiadne stopy fluóru.

Testovanie na prítomnosť fluóru na lyžiach bude vykonávané na významných súťažiach vrátane Majstrovstiev sveta FIS vo zjazdovom lyžovaní, Svetového pohára FIS a ďalších významných podujatí, ako sú Majstrovstvá sveta juniorov v zjazdovom lyžovaní FIS. Na nižšej úrovni sa testovanie bude vykonávať náhodne, aby sa zabezpečilo, že aj tieto súťaže budú regulované. Pozitívny výsledok pomocou testovacieho zariadenia znamená okamžitú diskvalifikáciu z pretekov bez možnosti odvolania sa.

Začiatkom októbra absolvoval ukážku testovania v sídle FIS vo švajčiarskom Oberhofene aj Martin Kupčo, predseda komisie rozhodcov Ski Team Slovakia a technický delegát FIS. „Samotné testovanie prebieha v priestore cieľa v na to určenom stane. Proces trvá pár minút, kontrolóri sa snažia pretekárov nezdržiavať. Najprv sa otestuje jedna z páru lyží, pokiaľ je to potrebné na potvrdenie alebo vyvrátenie výsledku, otestuje sa aj druhá lyža. Meracie zariadenie je odolné voči poveternostným vplyvom a na meranie využíva laserový lúč, ktorý svojim odrazom indikuje častice látok, v tomto prípade fluóru. Implementácii predchádzal dlhý čas testovania systému, aby boli vylúčené chyby a aby tohtoročná novinka neohrozila férovosť lyžovania a rovnosť šancí pretekárov a pretekárok.“, priblížil Martin Kupčo samotný proces. „Diváci Svetového pohára v Jasnej testovanie pravdepodobne neuvidia. Podľa informácii z FIS sa totiž u nás kontrolovať nebude, pretože kontrolóri sa zameriavajú najmä na rýchlostné disciplíny. To sa ale môže kedykoľvek zmeniť.“, dodal.

„Jediný rozdiel v spôsobe testovania nastáva na bežeckých pretekoch, kedy sa kontrolóri pri bežeckých lyžiach nebudú zameriavať na tzv. stúpaciu zónu,“ potvrdil Ondrej Tuka, športovo-technický riaditeľ pre severské disciplíny v Ski Team Slovakia.

Športovci, tréneri aj servisní technici sú detailne informovaní o postupoch, ktoré zabezpečia odstránenie fluóru z lyžiarskeho a snoubordového vybavenia, ako aj elimináciu fluórových reziduí z predchádzajúceho používania voskov s prímesami fluóru.

Príprava FIS so zainteresovanými stranami pokračovala aj počas letnej prestávky, testovacie zariadenie tak mohlo po prvýkrát byť v prevádzke začiatkom zimnej sezóny 2023/2024 na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní v rakúskom Söldene.

Týmto opatrením sa lyžiarsky svet stáva ešte zodpovednejším voči zdraviu športovcov a ochrane životného prostredia.