9. ROČNÍK VEREJNÝCH PRETEKOV ŠTRBSKÉ BEŽKY

2.4.2023 sa v Areáli bežeckého lyžovania Snow na Štrbskom Plese konal 9. ročník verejných pretekov Štrbské bežky.

Takmer 300 účastníkov, medzi ktorými nechýbali aj slovenskí reprezentanti, súťažilo na certifikovanej FIS trati dlhej 2 alebo 5 kilometrov a cross sprint trati s 11 prekážkami – slalom, odšľapávanie, skoky, 360° otočky, cúvanie a iné. Pre deti a začínajúcich lyžiarov bola pripravená nenáročná trať s prekážkami. Najmenšie deti si mohli vyskúšať aj papučkové bežky.

Nad pretekmi držali záštitu bratia Igor a Ivan Timkonci zo skupiny No Name, ktorí si odbehli trať cross sprint a tiež 5-kilometrový okruh.

Prekážkovú cross sprint trať v najrýchlejšom čase 02:09,13 min. odbehol Sebastián Ilavský (ŠK Železiarne Podbrezová). Z rovnakého klubu prišla aj najrýchlejšia žena Zuzana Remeňová s časom 02:21,46 min.

Dvojkilometrovú trať absolvoval v najlepšom čase 5:14,5 min. Ľubomír Pastrnák (Slovan-Štôla). Pôvodom česká pretekárka Tina Miranová z klubu MKL Kremnica zvíťazila medzi ženami s časom 06:16,30 min. Túto trať odbehlo spolu 67 bežcov, medzi ktorými bola aj najstaršia 82-ročná pretekárka Gabriela Mažáriová.

Na 5-kilometrovej trati, ktorú odbehlo celkovo 68 pretekárov, zvíťazil Ján Holiga z KBL Martin s časom 14:05,6 min. Druhé a tretie miesto si odniesli Michal Malák (Alkan klub horských športov) a Michal Jurčo (ŠKP Vysoké Tatry). Medzi ženami zvíťazila Mária Danielová (ŠKP Levoča). S časom 16:38,0 min. o 18 sekúnd porazila Josefínu Mládenkovú (Skol Brno). Tretia dobehla Emília Rendová (Team Renda).

Organizátorom podujatia bol Športový klub Štrba, obec Štrba a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Na príprave pretekov sa podieľali aj dobrovoľní rozhodcovia zo Štrby, ktorí v januári pomohli s organizáciou medzinárodných pretekov FIS Tatranský pohár v behu na lyžiach a v marci s Majstrovstvami Slovenskej republiky.

Zdroj foto: Martin Smolka