STRACHAN CUP, GORALSKÝ KLOBÚČIK, ŽAMPA CUP NECHÝBAJÚ ANI TENTO ROK

Tohtoročnej zimnej sezóne nebudú chýbať ani lyžiarske preteky určené najmä deťom, ale aj dospelým, ktoré sa každoročne organizujú nielen na Slovensku. Tieto známe lyžiarske podujatia sú pripravované slovenskými organizátormi a majú niekoľkoročnú tradíciu. Inak tomu nebude ani teraz.

 

STRACHAN CUP 15. ROČNÍK

Strachan Cup sú verejné preteky určené pre všetky vekové kategórie a v tejto zimnej sezóne sa organizuje už 15. ročník. Nápad zorganizovať Strachan Cup sa zrodil so zámerom usporiadať športovú akciu hlavne pre deti, na ktorej vyhráva každý. V súčasnosti je už veľkým podujatím s tradíciou a s vysokou medzinárodnou účasťou. Podujatie sa koná v marci a pretekári budú súťažiť v dvoch disciplínach – Super baby s extra traťou (ročníky 2016 a mladšie) a obrovský slalom s 9. vekovými kategóriami.

Kedy: 16.3.2024

Kde: Ski Centrum Strachan Ždiar

Propozicie TU

 

GORALSÝ KLOBÚČIK 2024

Ide zrejme o najstaršie lyžiarske podujatie tohto druhu, ktoré v marci čaká jubilejný 50. ročník. Po prvýkrát sa preteky konali v máji roku 1975 ako preteky FIS Goralský klobúk pre dospelých v Smutnej alebo Látanej doline – podľa snehových podmienok. Neskôr sa rozhodlo, že podobné preteky zorganizujú aj deťom a po pár rokoch na FIS preteky Goralský klobúk nadviazal Goralský klobúčik.

1. až 7. ročník Goralského klobúčika sa odohrával v Smutnej doline, ďalšie v Látanej doline a od 9. ročníka podujatie bývalo v Salatínskej doline nad zjazdovkou v Roháčoch. Ďalší ročník bol v Zelenej doline a neskôr od 11. ročníka už pravidelne na zjazdovke v Spálenej doline.

V minulosti bola vytvorená iba jedna veková kategória, kde vyhrávali najstarší 12-roční pretekári a všetci ostatní boli zaradení do spoločnej kategórie. Od zhruba 90-tych rokov sa pridalo postupne viac kategórii, ako napríklad predžiaci starší, predžiaci mladší a baby. V súčasnosti už preteká okolo 500 detí, zúčastňuje sa veľa Čechov, Poliakov, pretekali už aj Maďari a Taliani.

V 80-tych rokoch prvý deň pretekárov čakal zábavný program a zábavná trať so všelijakými vlnovkami a v nedeľu býval obrovský slalom. V súčasnosti býva v sobotu kvalifikácia a žrebovanie z klobúka, v nedeľu sa idú oficiálne preteky v obrovskom slalome. Podujatie absolvovali takmer všetci známi lyžiari ako napríklad Gantnerová Jana, Gantnerová Petra, Uhnák Peter, Zuzulová Veronika či dokonca Petra Vlhová.

Kedy: 23.- 24.3.2024

Kde: Lyžiarske stredisko Roháče – Spálená

 

ŽAMPA CUP SKI RACE

V roku 2014 preteky založili bratia Žampovci. Myšlienka sa zrodila po návrate Adama Žampu z XXII. zimných olympijských hier v Soči, kde obsadil skvelé 5. a 6. miesto. Bratia chceli, aby budúce i súčasné talenty dostali príležitosť plniť si svoje športové sny a najmä, aby trávili efektívne voľný čas na čerstvom vzduchu v prírode. V roku 2024 sa udejú rovno 3 podujatia v Česku, Poľsku a finálne na Slovensku.

ŽAMPA CUP SKI RACE je určený všetkým nadšencom lyžovania od 8 do 16 rokov a preteky sú zadarmo. Každý účastník dostane po zjazde do cieľa štartovací balíček a zaslúženú medailu. Lyžiarky a lyžiari si môžu počas série pretekov vyskúšať rôzne formáty pretekania. V Peci pod Snežkou si môžu zmerať sily v Kombi race. V Białke Tatrzańskej pretekájú v klasickom obrovskom slalome a na Štrbskom Plese ich čaká dobre známy paralelný slalom.

Ako bonus si organizátori pripravili dedinu plnú rôznych aktivít, tombolu, či autogramiádu najlepších slovenských a zahraničných športovcov.

Kedy: 23.- 24.3.2024

Kde: Štrbské Pleso