NA DONOVALOCH SA SÚŤAŽILO NA NAJDLHŠEJ KROSOVEJ DRÁHE NA SLOVENSKU

Víkend medzi 27. a 28. januárom 2024 patril podujatiu DONKY CUP – 1. a 2. kolu pohára ZSL v snoubordkrose. Preteky sa odohrávali na novej krosovej dráhe na Donovaloch, ktorá je aktuálne najdlhšou dráhou na Slovensku.

Takmer 50 súťažiacich bolo rozdelených do šiestich vekových kategórií – žiaci do 12 rokov, starší žiaci do 15 rokov a juniori do 18 rokov. Každá kategória bola samostatná pre dievčatá a chlapcov. Organizátorom podujatia bol Športový klub TEAM SNOW Donovaly a Zväz slovenského lyžovania.

Nová unikátna krosová dráha na Donovaloch má dĺžku 400 metrov a prevýšenie 50 metrov. Je určená nielen snoubordistom a lyžiarom, ale v najbližších dňoch zostane využívaná aj pre širokú verejnosť. Autorom dráhy je bývalý tréner úspešných snoubordistov a športovo-technický riaditeľ sekcie moderných disciplín Zväzu slovenského lyžovania  Matej Matys, ktorý dúfa, že trať pomôže deťom a ich rodičom upriamiť viac pohľad na spomínané zimné disciplíny.

„Vrátane vysneženia nám stavba trate trvala okolo dvoch týždňov. Momentálne je prístupná pre širokú verejnosť – snoubordistov aj lyžiarov a k dispozícii bude tak dlho, ako počasie dovolí. Vstup do trate je po zakúpení skipasu bezplatný.“ povedal Matys. „Vďaka dvom úrovniam štartu je trať príjemná pre deti a zároveň skúsenejší si prídu na svoje na pretekárskom štarte.“

Predstavil aj ďalšie plány: „Počas sezóny máme naplánované 3 kolá Pohára ZSL v skikrose a 4 kolá v snoubordkrose. Mimo pretekov trať využívajú ako verejnosť tak aj kluby na tréning.“

Čo vlastne predstavujú krosové disciplíny? „Disciplína skikros a snoubordkros je skoro totožná, jediný rozdiel je ten, že buď na dráhe jazdia lyžiari alebo snoubordisti. Trať sa skladá z vĺn, klopeniek, zákrut, skokov a hlavným cieľom je prísť od štartu po cieľ za čo najkratší čas. Počas pretekov pre staršie vekové kategórie sa najskôr jazdí kvalifikácia a následne vyraďovací pavúk, až po malé a veľké finále.“

Najmä u detí a mladých športovcov je veľkým pozitívom neustále rozvíjať zimné športy. Čo viac by sa mohlo na Slovensku riešiť v tomto smere? „Alfou a omegou je infraštruktúra, deti potrebujú ihriská na to aby sa mohli hrať, skrz hru ich motivovať, aby sa venovali športu. Naše ihriská tvoria napríklad krosové trate, snowparky, skoky. Určitá časť detí pri športe zostane a dotiahne to až na profesionálnu úroveň. Samozrejme je veľkým prínosom aj to, že deti sú vonku na vzduchu a majú pohybovú aktivitu, vytvárajú si vzťah k horám, prírode.“ dodal Matej Matys.

Trať na Donovaloch vznikla aj preto, aby deti spolu s rodičmi získali prehľad o iných možnostiach ďalšieho športového vyžitia, ktoré môže byť o čosi hravejšie ako bežná zjazdovka. Dôkazom toho je aj pozitívna odozva od samotných detí, ktoré sa môžu tešiť na ďalšie preteky.