ZSL ŠPORTOVEC ROKA 2024 POTVRDIL ÚSPECHY NAJLEPŠÍCH

Vo štvrtok 16. mája 2024 sa v Hoteli Partizán v Bystrej konal slávnostný galavečer ZSL Športovec roka 2024. Táto udalosť každoročne oceňuje najlepších lyžiarov, skokanov na lyžiach a snowboardistov Slovenska za ich výkony v uplynulej sezóne.

Tohtoročný galavečer bol obzvlášť vydarený. Zúčastnili sa ho  poprední slovenskí športovci, tréneri, funkcionári ZSL a ďalšie významné osobnosti či bývalí športovci.

Udalosť sa začala krátkym príhovorom prezidenta ZSL Martina Paška. Následne sa moderovania zhostil náš lyžiar Andreas Žampa, ktorý oboznámil hostí s programom večera a predstavil zoznam ocenených kategórii.

Ocenenia boli udelené v 10 kategóriách

  • Vyznamenanie za dlhoročnú prácu a rozvoj lyžovania
  • Vyznamenanie za dlhoročnú reprezentáciu SR a dosiahnuté výsledky
  • Vyznamenanie za vynikajúci športový výsledok na podujatí medzinárodného, alebo prémiového významu
  • Čestný titul Vzorný tréner lyžovania a snowboardingu, Vzorný inštruktor lyžovania a snowboardingu, Vzorný rozhodca lyžovania a snowboardingu
  • Ocenenie „ In memoriam“
  • Ocenenie Klub Fair play ZSL
  • Cena ZSL
  • Lyžiar roka

V kategórií Lyžiar roka opäť triumfovala Petra Vlhová, za 3.miesto v celkovom poradí Svetového pohára 2024 v disciplíne slalom. V súčasnosti rehabilituje a verí, že stihne začiatok sezóny Svetového pohára, ktorý odštartuje 26. októbra 2024 obrovským slalomom v Söldene.

Cenu ZSL získal Organizačný výbor Svetový pohár Jasná 2024 v zjazdovom lyžovaní žien  za úspešnú organizáciu podujatia medzinárodného významu.

Riaditeľka pretekov Svetového pohára v Jasnej a viceprezidentka zväzu Jana Palovičová zhodnotila, že sa podarilo zúročiť mesiace príprav, rokovaní a plánovania.

„Aj vďaka tomu máme prísľub od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), že podujatie svetového formátu sa v budúcnosti opäť môže vrátiť na Slovensko,“ vraví Jana Palovičová. „S náročnou realizáciou Svetového pohára nám pomáhal 900-členný tím, tristo dobrovoľníkov a vyše štyristo ľudí v realizačných tímoch športovkýň. Verím, že ďalšie podujatia zvládneme rovnako profesionálne a potešíme tak športovcov aj fanúšikov.“

Ocenenie Klub Fair play ZSL si zaslúžili Timotej Zuzula a Matej Gemza  za zákrok prvej pomoci pri úraze mládežníckej športovkyne v zjazdovom lyžovaní.

In memoriam ocenenie patrilo Jozefovi Dvoršťákovi, za dlhoročné pôsobenie v regióne Banská Bystrica ako funkcionár, organizátor a budovateľ lyžiarskeho strediska Šachtičky.

Víťazi v jednotlivých kategóriách si prevzali krásne plakety a diplomy.

Okrem udelenia ocenení, program galavečera obohatili aj hudobné vystúpenia interpretov či príhovory odmenených. Hostí večera tak čakal príjemný večer plný zábavy a osláv úspechov slovenského lyžiarskeho športu.

Oceneným srdečne gratulujeme a želáme im veľa zdravia a ďalších športových a osobných úspechov.

Prehľad ocenených jednotlivcov a kolektívov:

Vyznamenanie za dlhoročnú prácu a rozvoj lyžovania: Anna Blahutová, Jozef Mikuláš, František Toman, OV Goralský klobúčik, OV Tatranský pohár

Vyznamenanie za dlhoročnú reprezentáciu SR: Jaroslava Lauková (rod.Bukvajová), Jana Slobodová (rod.Šeďová), Matej Falat, František Dolník

Vyznamenanie za vynikajúci športový výsledok na podujatí medzinárodného, alebo prémiového významu: Petra Vlhová, Samuel Sakál, Sára Pitoňáková, Hektor Kapustík, Andrej Barnáš, Alexandra Rexová/Hugo Rybár, Tadeáš Nedielka, Veronika Šróbová, Martin Józsa, Samuel Jaroš, Andreas Žampa

Vzorný tréner lyžovania a snowboardingu: Mauro Pini

Vzorný inštruktor lyžovania a snowboardingu: Vladimír Ternavský

Vzorný rozhodca lyžovania a snowboardingu: Viera Smekalová

Ocenenie „ In memoriam“: Jozef Dvoršťák

Ocenenie Klub Fair play ZSL: Timotej Zuzula a Matej Gemza

Cena ZSL: OV Svetový pohár FIS Jasná 2024

Lyžiar roka: Petra Vlhová