Martin Paško novým prezidentom Zväzu slovenského lyžovania

Palovičová naďalej viceprezidentkou ZSL a v správnej rade aj Veronika Velez-Zuzulová

Zväz slovenského lyžovania (ZSL) má nového prezidenta, ktorým sa vo štvrtok na 4. volebnej konferencii ZSL v Banskej Bystrici stal Martin Paško. Doterajší člen výkonného výboru ZSL pre financie, investície a sponzoring, pre vzťahy s vlastníkmi športovej infraštruktúry a rozvoj športu získal v 2. kole volieb nadpolovičnú väčšinu hlasov. Z celkovo 155 oprávnených hlasov prítomných delegátov obdržal 123 hlasov, jeho protikandidátka Jana Palovičová – viceprezidentka a zároveň členka výkonného výboru pre záležitosti štátnych úradov, medzinárodných vzťahov a domácich podujatí – dostala vo voľbách 26 hlasov. Šesť hlasov sa zdržalo. Paško nahradí vo funkcii doterajšieho šéfa ZSL Jána Krajčíka. Palovičová bude naďalej zastávať post viceprezidentky ZSL.

„Zlatá olympijská medaila je takým zlatým klincom toho, čo sa nám podarilo dosiahnuť, ale zároveň aj začiatkom tvrdej práce. Aktuálne máme 4559 členov a 123 klubov, sme národný športový zväz. Vízia na najbližších 15 rokov je zvýšiť členskú základňu na 12-tisíc členov, z ktorých by malo byť 4000 aktívnych športovcov. Chceme každé dieťa naučiť lyžovať. Lyžiarsky šport je vylúčený z Fondu na podporu športu, takže z hľadiska infraštruktúry bude potrebné vybudovanie tréningových centier pre naše jednotlivé športy. Na 80 percent chceme zaistiť financovanie zväzu z vlastných zdrojov, kluby dofinancovať na základe výkonnostných ukazovateľov. Chceli by sme mať po 4 ženy i mužov v top 30 v rámci Svetového pohára v každom športe. Naším zámerom je vybudovať zo ZSL úspešnú marketingovú značku,“ uviedol nový šéf ZSL Martin Paško a dodal: „Ziskom štatútu národného športového zväzu sme naplnili úlohu, ktorou nás poverila 1. konferencia ZSL v júni 2020. ZSL je dnes riadnym partnerom štátu a partnerom medzinárodných športových inštitúcií. Najbližším cieľom je doplniť štruktúry organizácie a zamerať aktivity smerom k získavaniu finančných zdrojov. Naším cieľom je podporovať účelové projekty, ktoré podporia rozvoj všetkých lyžiarskych odvetví.“

Začína sa nový olympijský cyklus, do ktorého pôjde ZSL s novým zložením volených orgánov. Na 4. konferencii ZSL bolo na programe celkovo 13 volieb. Na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici okrem nového prezidenta ZSL zvolili aj ďalších členov vedenia zväzu, keďže dvom členom výkonného výboru sa skončilo volebné obdobie. Novým členom VV sa stal doterajší prezident Ján Krajčík, Dušan Šimo a Vladimír Franko sa kandidatúry vzdali.
Správnu radu doplnila bývalá vynikajúca reprezentantka v zjazdovom lyžovaní, štvornásobná účastníka zimných olympijských hier, Veronika Velez-Zuzulová, ktorá bola jedinou kandidátkou a získala 128 hlasov. Ďalej sa volilo 9 členov odborných komisií. „Táto konferencia zosúladila volené orgány s olympijským cyklom a zároveň reflektuje transformáciu ZSL na národný športový zväz,“ uviedol generálny sekretár ZSL Radovan Cagala.

Na konferencii v Banskej Bystrici si predstavitelia ZSL zároveň pripomenuli aj jedinečný úspech slovenského lyžovania, ktorým bol zisk zlatej medaily Petry Vlhovej v slalome na ZOH 2022 v čínskom Pekingu. Igor Vlha, otec slovenskej hviezdy lyžiarskych svahov, prebral v mene Petry Vlhovej z rúk prezidenta ZSL Jána Krajčíka ocenenie. Vlhová je totiž momentálne na sústredení v Argentíne.