Turistika s deťmi – ako na to?

Počínajúc dňom, kedy ste po prvý raz držali svoje dieťa v náručí, začnete oslavovať každú zázračnú chvíľu. Prvý krok, prvý úsmev, prvé slovo. Pre milovníkov prírody môže byť jednou z týchto zázračných chvíľ aj prvá túra.
Dávnejšie sme si pre vás pripravili článok o základnom vybavení, ktoré určite využijete na turistike. Avšak, ako sa pripraviť na výlet s dieťaťom? To si môžete prečítať nižšie.

Neexistuje žiadna správna odpoveď na otázku kedy je správne zobrať dieťa na turistiku. Aj keď skoro všade sa dočítate, že čím skôr, tým lepšie. Ako rodičia svojim deťom rozumiete najlepšie a možno aj vďaka týmto tipom sa vám podarí im vytvoriť cenné spomienky v každom štádiu ich vývoja.

Turistika s deťmi akéhokoľvek veku

Udržte ich suché, v teple a nakŕmené: aj to zdanlivo najlepšie detské miesto sa stáva nešťastným, keď nie sú naplnené základné potreby vášho dieťaťa. Deti jednoducho nie sú také odolné ako dospelí ľudia. Avšak, keď sú v teple, suché a s plným bruškom – stávajú sa z nich tí najväčší prieskumníci.
Udržte ich hydratované a ochladené: toto je len rozšírenie predchádzajúceho bodu. Vhodný nápoj na pitie alebo fľaša sa mení s vekom. Rovnako vhodný je sprej na osvieženie počas vyšších teplôt.
Aspoň trikrát skontrolujte, čo ste si zbalili: obľúbené občerstvenie je len malou časťou. Kým vaše dieťa nie je dostatočne staré na to, aby bolo sebestačné, je vašou povinnosťou zabezpečiť aby vám nič nechýbalo.
Sledujte počasie: zlé počasie môže urobiť výlet nepríjemným, desivým, alebo dokonca nebezpečným pre deti. Keď sa počasie pokazí, buďte pripravení sa vrátiť domov.
Objavte svoje vnútorné dieťa: pre deti je naozaj dôležitá cesta, nie cieľ. Pripomínajte si to a objavujte s nimi zázraky prírody jeden po druhom.

Turistika s kojencom (0-12 mesiacov)

Táto fáza by sa mohla nazývať aj „balenie dojčiat“, pretože to, ako budete nosiť dieťa, je prvým rozhodnutím. Nosenie ovplyvňuje aj ďalšie dôležité veci, ktoré si zbalíte, rovnako aj destinácie, ktoré si vyberiete.
Správny detský nosič – tento výber nie je medzi vami a vašim manželom, ale medzi predným vreckom, alebo zadným batôžkom. Vybratý nosič by mal sedieť obom rodičom. Deti do približne 6 mesiacov by mali byť nosené iba v prednom nosiči.

Turistika s batoľaťom (1-3 roky)

V tomto vekovom rozpätí vstupujete do fázy napol nosenie/napol chodenie. Batoľatá chcú objavovať samé, takže sa pripravte na veľa prestávok a nechajte ich podrobne preskúmať malé oblasti. Na turistiku je vhodné pribaliť pestrofarebnú fľašu v detskej veľkosti, ktorá podporuje pitie. Malé deti si radi nosia vlastné vybavenie, takže zvážte pribalenie niečoho ľahkého – malého ruksaku, alebo ľahkej bundy.

Turistika s menšími deťmi a školákmi (5-12 rokov)

Detský nosič je v tomto veku nepotrebný a vy sa s vašim dieťaťom stávate plnohodnotnými turistami. Nastal čas, aby ste si s deťmi prešli bezpečnostné pravidlá. Ak máte deti v predškolskom veku (3-5 rokov), ešte stále ich môžete nosiť v nosiči, kým dosiahnu približne 18 kilogramov. Potom sú tiež pripravené stať sa veľkým prieskumníkom a turistom.
Keď však deti začnú s turistikou na vlastných nohách, pravidlom by malo byť „vždy zostaň v dohľade mamy alebo otca“. Po pár rokoch môžete pravidlo zmeniť na „môžeš ísť popredu, ale po krátkom úseku vždy zastaň a počkaj, kým znova neuvidíš rodičov“. Dôležitou výbavou pre dieťa je bezpečnostná píšťalka, ktorú určite využije v prípade, že by sa stratilo. Zapojte ich do plánovania a prípravy výletu: od výberu trasy, až po balenie ruksaku.