Aj Botka sníva o úspechu na ZOH, najbližšie sa chce presadiť na MSJ

Koncentrácia na obrovský slalom mu vyniesla pozíciu slovenskej jednotky medzi juniormi. Slovenským skokanom v rebríčku Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) je juniorský reprezentant v alpskom lyžovaní Filip Botka, ktorý si v poradí obrovského slalomu polepšil o tri stovky a momentálne sa nachádza na 570. priečke.

“Tohtoročná sezóna bola zatiaľ moja najlepšia, keďže sa mi prvýkrát v živote podarilo splniť reprezentačné kritériá a bol som najlepší slovenský junior v obrovskom slalome. Sezóna bola náročnejšia ako v minulosti, keďže bola ovplyvnená pandémiou. Často sme menili ľadovce, kde sme sa pripravovali. Niektoré z nich zatvárali, a tak sme prechádzali z miesta na miesto podľa aktuálne platných podmienok. Napriek tomu sa mi podarilo výrazne zlepšiť v obrovskom slalome. Práve na ten som sa v posledných dvoch mesiacoch sezóny najviac zameral, aby som to dotiahol do reprezentácie a splnil požadované kritériá. Z môjho pohľadu sa to skončilo dobre a vyšlo to,” uviedol Botka, ktorému v spomenutej disciplíne patrí v rámci SR pozícia trojky za bratmi Adamom a Andreasom Žampovcami.

V slalome je druhý najlepší slovenský junior. “Bližší mi je obrák, ale takisto mám rád aj slalom. Cítim sa v ňom tiež dobre, akurát som ho ku koncu sezóny už príliš netrénoval,” priznal člen FOX Ski Academy, ktorý sa v 19 rokoch môže pochváliť účasťou na majstrovstvách sveta juniorov, ako aj štartom na Európskom olympijskom festivale mládeže. V sezóne 2020/2021 sa mu nepodarilo dokončiť súťaže na MSJ v bulharskom Bansku (v slalome i obrovskom slalome vypadol v 1. kole, pozn.), ale zvíťazil v rámci podujatia CIT Arnold Lunn World Cup v Rakúsku v januárovom slalome v Turnau a v marcovom obrovskom slalome v Pass Thurne. Okrem toho bol medzi slalomármi druhý na januárových pretekoch FIS v českom Špindlerovom Mlyne.

Filip Botka začal s lyžovaním v útlom detstve. “K lyžovaniu ma priviedla moja mama, keď som ešte nemal ani tri roky, keďže aj ona sa venovala zjazdovému lyžovaniu, keď bola menšia. Športový klub som začal navštevovať od siedmich rokov,” prezradil Bratislavčan. Na domácej scéne má vo svojej vekovej kategórii konkurenciu, ale podľa jeho vlastných slov mu viac chýba spoločný tím, v rámci ktorého by sa mohli jeho členovia vzájomne motivovať a zlepšovať. “Je fajn, že na Slovensku nie som sám a vieme sa s ostatnými chalanmi potiahnuť a môžeme si porovnávať časy, keď sa stretneme na tréningu. Bolo by to však lepšie, keby sme spolu trénovali častejšie a mohli byť spolu v jednom tíme.”

Po uplynulej sezóne si dal mesačnú pauzu a od 1. mája začal s kondičnou prípravou. V závere mája by sa mal prvýkrát dostať na lyže vo Francúzsku, kde bude okrem tréningov zameraných najmä na techniku v pláne aj testovanie lyží. Mladý Slovák, ktorého vzormi boli Nemec Felix Neureuther a Marcel Hirscher z Rakúska, má jasno ohľadom svojich cieľov do budúcnosti. “Mojím snom je jednoznačne účasť na zimných olympijských hrách, kde by som chcel dosiahnuť aj medailové umiestnenie. V nasledujúcej sezóne by som rád zabojoval o čo najlepší výsledok na svetovom šampionáte juniorov,” vyhlásil Botka, ktorého motiváciou je byť čo najlepší. K tomu vedie ceste cez progres vo všetkých aspektoch. “Podľa finančných možností by som chcel v budúcnosti čo najviac lyžovať, chodiť na drahšie svahy a trénovať v náročnejších podmienkach. Zároveň mať k dispozícii viac materiálu a zamerať sa na zlepšenie techniky.” Nádejný junior neobišiel ani mentálnu stránku prípravy: “Pred dvoma rokmi som začal navštevovať psychológa. Po približne desiatich stretnutiach sa moja mentálna pripravenosť výrazne zlepšila, a tak som s tým prestal, ale stále to mám k dispozícii a môžem sa tomu venovať. Pred pretekmi nemám žiadny špeciálny rituál. Iba si vydýchnem a poviem si, že na to mám.”

Vo svojej doterajšej kariére sa rútil dole svahom zatiaľ najvyššou rýchlosťou 120 – 130 km/h. “To bolo vtedy, keď sme navoľno jazdili na super G lyžiach,” priblížila svoju ´maximálku´ slovenská nádej.