Ako prví Slováci odleteli na ZOH v Pekingu experti na úpravu tratí

V sobotu podvečer odcestovala zo Slovenska do dejiska XXIV. zimných olympijských hier v čínskom Pekingu skupina našich lyžiarskych odborníkov, ktorých úlohou bude úprava olympijských tratí pre všetky súťaže mužov aj žien v alpskom lyžovaní. Slováci budú súčasťou medzinárodného tímu expertov, ktorí budú organizátorom hier pomáhať s realizáciou športovo-technických záležitostí na olympijských zjazdovkách.

Skupina slovenských expertov na úpravu zjazdových tratí si vo svete už dávnejšie získala výborné meno. Na nimi upravených tratiach sa odjazdilo napríklad viacero pretekov seriálu Svetového pohára v Jasnej, chorvátskom Záhrebe aj v českom Špindlerovom Mlyne. Na slalomy SP v Záhrebe chodia každoročne. „Venujeme sa tomu už dlhšie na Slovensku i v rámci Európy a pred dvoma rokmi sme si dali predsavzatie, že by sme to mohli skúsiť. Dvojročný proces našej snahy dostať sa na ZOH vyvrcholil práve teraz, keď odlietame do Pekingu. Mali sme šťastie, dostali sme sa priamo na zjazdovku, takže sa budeme venovať tomu, čo robíme dlhé roky. Budeme pripravovať trať od jej preparácie, stavby potrebných bezpečnostných sietí a opatrení. Tešíme sa na to,“ uviedol tesne pred odchodom Michal Mrázik, člen ESL.

Odborníci na úpravu zjazdoviek sú prví Slováci, ktorí odišli na ZOH 2022. V jedenásťčlennej partii vedenej Michalom Mrázikom sú Marián Hošala, Michal Kupčo, Štefan Lipovský, Martin Štancel, Jakub Boroš, Michal Maduda, Hugo Miroslav Uličný, Matej Mrázik, Miroslav Marušiak a Andrej Antoška. „Podarilo sa nám získať jedenásť miesteniek. Je to prvýkrát, čo ide zo Slovenska takáto väčšia partia, ktorá sa bude priamo podieľať na príprave súťažných tratí. Najdôležitejšia časť našej práce je počas pretekov. Staviame trať, staráme sa a udržiavame ju, tiež realizujeme prestavbu jednotlivých kôl. Zatiaľ presne nevieme, ktoré disciplíny nám zveria v Pekingu. Tieto informácie dostaneme po prílete do dejiska. V zásade však máme skúsenosti s každou disciplínou, takže sa tešíme na robotu,“ poznamenal Mrázik.

Súťaže v alpskom lyžovaní v Pekingu budú špecifické, keďže prakticky všetci sa predstavia v neznámom prostredí. „Po skúsenostiach z iných krajín, kde je iné podnebie a klíma, môže byť aj sneh v Pekingu iný. Pre nás to pri práci nehrá až takú rolu. Dôležitejšie je to pre súťažiacich, takže pokiaľ bude možnosť, sme v kontakte aj s tímom Petry Vlhovej a budeme jej posúvať, resp. dávať potrebné informácie. Najmä počas predpretekových dní napríklad ohľadom sklonu zjazdovky, keďže nikto tam predtým nebol, či štruktúry snehu, aký je agresívny. Petre všetci fandíme a aj my sa tešíme, že medaila v jej podaní bude. Sme plní plní očakávania, ako to dopadne. Zároveň nás to všetkých motivuje, aby sme podali dobrý výkon pri príprave trate,“ dodal Michal Mrázik.