Boris Vlha: Petra sa adaptuje na pekinské podmienky veľmi rýchlo

Neodmysliteľnou súčasťou tímu slovenskej reprezentantky v alpskom lyžovaní Petry Vlhovej je brat Boris, ktorý vždy stojí po jej boku a má tiež podiel na dosahovaní jej veľký úspechov na svetových lyžiarskych svahoch. Inak to nebude ani na februárových zimných olympijských hrách v Pekingu.

„Bude to iná olympiáda, ale ani nie pre skutočnosť, že pre nás bude už tretia po ruskom Soči 2014 a kórejskom Pjongčangu 2018, ale skôr pre rôzne obštrukcie a pravidlá v súvislosti s koronavírusom. Inak to budeme brať tak, ako keby išlo o normálne podujatie Svetového pohára. Len s tým rozdielom, že nebudeme môcť nikam chodiť, iba z hotela na kopec a späť. To bude naša každodenná rutina,“ prezradil Boris Vlha.

Jeho sestra patrí v súčasnosti medzi hviezdy absolútnej špičky. Je obhajkyňou veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára a v aktuálnej sezóne dominuje v slalome, v ktorom si v predstihu vybojovala malý glóbus za triumf v hodnotení tejto disciplíny. V Pekingu bude patriť medzi najväčšie favoritky predovšetkým v technických disciplínach i kombinácii, zároveň je najväčšou slovenskou medailovou nádejou na ZOH 2022.

„Nerozprávame sa stále o zimných olympijských hrách, netlačíme na to. Berieme to deň za dňom. Zatiaľ ide všetko podľa plánu a je to na dobrej ceste. Naše dve hlavné disciplíny – obrovský slalom a slalom, ktorým sa venujeme prioritne, sú v úvode programu, čo je pre nás dobré,“ tvrdí B. Vlha, ktorý si myslí, že skúsenosti z predchádzajúcich dvoch ZOH by Petre mali pomôcť: „Z hľadiska mentálnej stránky to bude jej výhoda. Určite má väčšie skúsenosti, vďaka ktorým sa bude lepšie vedieť pripraviť na to, čo ju čaká i prípadný tlak.“

Boris Vlha je asistent švajčiarskeho trénera Maura Piniho, ktorého zverenka si bude musieť zvyknúť na pekinské podmienky, s ktorými nemal nikto doteraz skúsenosti. „Je tam agresívny sneh. Aj z tohto dôvodu sme strávili tri týždne v americkom Colorade, kde sme sa chceli nájsť podobné podmienky, ako nás budú čakať v Pekingu. Samozrejme, nikdy to nie je úplne totožné. Máme však päť – šesť dní na tréning. Myslím si, že Peťa sa adaptuje veľmi rýchlo,“ tvrdí brat najlepšej športovkyne Slovenska za uplynulý rok. Ako jeden z členov Vlhovej tímu tiež pomáhal pred nedeľňajším odletom všetko pobaliť a pripraviť na cestu do Číny. „Materiálu berieme okolo jednej tony.“

Zdroj: TASR