EURÓPSKE HRY 2023 V KRAKOWE

Na prelome júna a júla hostil poľský Krakow medzinárodné multišportové podujatie pre mladých športovcov z európskych krajín. Medzi zaradenými disciplínami Európskych hier 2023 boli aj skoky na lyžiach na umelej hmote, kde sa predviedli naši pretekári Hektor Kapustík aj Tamara Mesíková.

Talentovaný šestnásťročný skokan na lyžiach Hektor predviedol vynikajúcu formu. V skokoch na malom mostíku HS-95 v Zakopanom sa ako jeden z najmladších spomedzi viac ako 50 pretekárov umiestnil na 37. mieste.

Väčšie očakávania mal sám Hektor aj jeho tréner pred skokom na mostíku HS-140. “Je mladý, ľahký a má výbornú techniku. Práve letová fáza ho potom dokáže posunúť k skvelým číslam,” prezradil jeho tréner Vladimír Frak. Po dvoch skokoch s dĺžkou 125 a 126,5 metra sa umiestnil na konečnom 23. mieste. Nechal za sebou 34 ďalších pretekárov a medzi nimi trojnásobného olympijského víťaza Poliaka Kamila Stocha aj viacnásobného medailistu z vrcholových podujatí Nóra Johanna Andreho Forfanga. “Bola to pre mňa výzva súťažiť s takýmito pretekármi, ale podarilo sa mi to premeniť na pekný výsledok”, uviedol Kapustík.

Okrem vynikajúceho umiestnenia vo finálových pretekoch si Hektor v Zakopanom zlepšil aj svoj osobný rekord na veľkom mostíku, keď počas oficiálneho tréningu skočil obdivuhodných 134,5 metra.

Jeho tréner Vladimír Frak neskrýval nadšenie z výkonov a výsledkov, ktoré Hektor na hrách dosiahol.“Som nadmieru spokojný. Tak trochu som s tým aj počítal, lebo Hektor má v sebe veľkú bojovnosť. Už počas tréningov sme boli tak 10 metrov za tými najlepšími skokanmi z čoho som bol milo prekvapený. Čakal som, že by mohol získať výborné umiestnenie.”

Slovenskou zástupkyňou v skokoch na lyžiach bola Tamara Mesíková. Na mostíku HS-95 skočila 67,5 metra, neprebojovala sa do druhého kola a obsadila 32. miesto, s čím však nebola úplne spokojná. Zlepšenie prišlo na mostíku HS-140, kde po skokoch dlhých 93 a 94,5 metra skončila tridsiata.

“Mám na viac. Až tak sa nedarí. Na veľkom mostíku to bolo dobré, ale na malom kúsok chýbalo. Som však rada, že na veľkom mostíku som sa prebojovala do druhého kola a nakoniec sa umiestnila v TOP30,” povedala Tamara.

Na zimnú sezónu si obaja budú musieť ešte počkať, naďalej sa pripravujú a plánujú absolvovať aj ďalšie letné preteky. Hektora čaká tréning v Planici, využije aj čas na oddych a koncom júla by sa chcel zúčastniť letného Svetového pohára GRAND PRIX vo francúzskom Courchevel. Príprava bude pokračovať v poľskom Szczyrku, kde sa sústredenia začiatkom augusta zúčastní aj Tamara.