NA ŠTRBSKOM PLESE SA ODOHRAL JUBILEJNÝ 50. ROČNÍK TATRANSKÉHO POHÁRA V BEHU NA LYŽIACH

Počas 16. – 17. decembra 2023 sa na Štrbskom Plese uskutočnil jubilejný 50. ročník medzinárodných pretekov Tatranský pohár v behu na lyžiach, ktoré sú pravidelnou súčasťou kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup. V minulosti bývali preteky najväčším lyžiarskym podujatím vo Vysokých Tatrách, niekoľkokrát boli aj finálovým podujatím svetového pohára FIS. Usporiadateľom bol Športový klub Štrba v spolupráci so Zväzom slovenského lyžovania. ŠK Štrba toto významné podujatie obnovil v roku 2013.

V sobotu 16. decembra 2023 štartovali pretekári z okolitých európskych krajín v disciplíne šprint voľnou technikou na okruhu dlhom 1,4 km. Prvé miesto obsadila Viktoriya Olekh z Ukrajiny, druhá bola Česka Lucie Tůmová a tretie miesto patrilo opäť ukrajinskej bežkyni Anastasii Ivanchenko. Z mužov prvé priečky patrili Ukrajincom Dmytrimu Drahunovi a Andriyovi Dotsenkovi a tretie miesto získal slovenský bežec Matej Badáň.

V nedeľu 17. decembra 2023 vo Furkotskej doline súťažili ženy aj muži klasickou technikou s intervalovým štartom na 10 kilometrov. Najrýchlejšou trojicou žien boli Viktoriya Olekh s časom 30:43,3 min., druhá Sofia Shkatula (32:24,6 min.) a tretia Anastasia Ivanchenko (32:27,0 min.). Naša bežkyňa Barbora Klementová obsadila siedme miesto s časom 33:23,1 min. Z mužov v rovnakej disciplíne získal prvé miesto Andrej Renda s časom 26:32,2 min. Druhý skončil Ukrajinec Andriy Dotsenko (27:57,1 min.) a tretí Denis Tilesch zo Slovenska (28:12,5 min.).

Nedeľné preteky boli zároveň prvým kolom pohára Zväzu slovenského lyžovania v behu na lyžiach dorastu a dospelých a nominačnými pretekmi na Zimné olympijské hry mládeže 2024 v Gangwone (Južná Kórea). Ďalšie podujatia organizátori chystajú už začiatkom nasledujúceho roka. Vo februári sa na Štrbskom Plese uskutoční 10. ročník verejných pretekov v behu na lyžiach Štrbské bežky a domáci klub organizuje aj marcové Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach.