Lepšie podmienky aj vďaka NŠC sú cestou k vyššej úrovni nádejí bežeckého lyžovania

Andrej Renda (KBL Jasná) a Veronika Bukasová (BK Opalisko Závažná Poruba) patria aktuálne medzi najperspektívnejších pretekárov v bežeckom lyžovaní v rámci Zväzu slovenského lyžovania (ZSL). Aj vďaka tomu budú od nadchádzajúcej sezóny členmi Národného športového centra (NŠC), ktorého starostlivosť a podpora im prinesie zlepšenie podmienok na prípravu. „Určite nám členstvo v NŠC výrazne pomôže. Budeme si môcť dovoliť dve sústredenia v zahraničí bez zaťaženia zväzového rozpočtu. Doba je taká, že nám pomôže každý finančný príspevok. Aj keby bol polovičný a mohli sme absolvovať len jedno sústredenie v zahraničí, tak je to lepšie, ako keby sme trénovali len doma,“ vyzdvihol podporu zo strany NŠC Rendov tréner Ondrej Tuka.
So svojím 21-ročným zverencom sa už pripravujú na nadchádzajúcu zimnú sezónu. „Máme za sebou sústredenia v talianskom Livigne i na Liptove. Oproti minulému roku je to výhoda, že máme možnosť prípravy v zahraničí. Prvýkrát sme mohli zaradiť aj tréning vo vyššej nadmorskej výške. Ak by sa totiž Andrej kvalifikoval na zimné olympijské hry 2022 do čínskeho Pekingu, kde sa bude súťažiť v nadmorskej výške 1700 m, tak je podľa odporúčania vedeckých pracovníkov vhodné a potrebné, aby pretekár strávil a trénoval v lete minimálne 60 dní vo vysokohorskom prostredí, nech je potom jeho forma na ZOH najvyššej úrovni. Prípravu máme naplánovanú tak, aby Andrej išiel každý mesiac na sústredenie. Začiatok augusta strávi na Štrbskom Plese, v druhej polovici pôjde na vysokohorskú prípravu, ešte sa rozhodujeme kam. V septembri bude trénovať v tuneli v Slovinsku, v októbri pôjde na ľadovec a v novembri na záver prípravy by sme chceli ísť do Švédska. Ak sa to všetko podarí absolvovať a budú sa nám vyhýbať zranenia či iné zdravotné problémy, budem spokojný. Natrénované bude mať a potom to bude už len na ňom, aby to dokázal predviesť aj v pretekoch,“ poznamenal Tuka.
Rendu i Bukasovú čaká koncom júla povinné testovanie v Národnom športovom centre. „Na základe absolvovania diagnostického testovania môžu čerpať finančné prostriedky na prípravu. Andrej predtým nebol člen NŠC a testovaniu sa podroboval len ako člen reprezentačného družstva. Testovanie pozostáva z behu s paličkami.
Je fajn vedieť, aké má športovec hodnoty. Ani tie vysoké však nezaručujú titul majstra sveta. Rozhodujúca je aktuálna forma v daný deň pretekov. Sú pretekári, ktorý mali na základe dát z testov veľký potenciál. Napriek výborným funkčným parametrom sa však nepresadili,“ uviedol Tuka pôsobiaci v rámci ZSL ako odborný garant za beh na lyžiach.
Vyjadril sa aj k prioritám oboch bežkárov v nadchádzajúcej sezóne 2021/2022. „Veronika je vo svojej kategórii jedna z najlepších na Slovensku a má potenciál do budúcnosti. Prvým rokom je juniorka, takže jej vrcholom by mali byť majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie v poľskom Zakopanom. Zimný Európsky olympijský festival mládeže vo fínskom Vuokatti preložili na marec 2022, ale tam tiež môže ešte štartovať. S Andrejom sa pripravujeme predovšetkým na majstrovstvá sveta do 23 rokov v Zakopanom. Ako jeho osobný kouč si dávam za cieľ umiestnenie do 30. miesta. Keď absolvuje kompletnú prípravu, všetko sadne a predvedie sa v najlepšej forme, mohlo by sa to podariť. V hre je aj účasť na zimných olympijských hrách 2022 v čínskom Pekingu. Kritériá môže splniť, pre SR sú dve miesta, zatiaľ je tretí a potrebuje niekoho predstihnúť. V decembri 2021 bude ešte Svetová zimná univerziáda vo Švajčiarsku, ale zameriavame sa predovšetkým na MS do 23 rokov.“
Osemnásťročnú Bukasovú vedie jej otec a Tuka je osobný tréner Rendu. „Andrej bude druhý rok súťažiť v kategórii do 23 rokov. U neho je predpoklad štartov v seriáli Svetového pohára, ale k tomu potrebuje mať vytvorené adekvátne podmienky na prípravu. Doterajšie výsledky dosiahol tréningom len v domácich podmienkach, oproti bežcom na lyžiach zo zahraničia je z tohto hľadiska amatér. Z našich možností sme vyťažili maximum, ak sa chce posunúť na vyššiu úroveň, bude potrebné, aby sa pripravoval aj v zahraničí,“ dodal Ondrej Tuka.