OCENILI SME NAJLEPŠÍCH ZSL ŠPORTOVCOV V SEZÓNE 2022/ 2023

12. mája 2023 sa v priestoroch Hotela Ski & Wellness Residence Družba v Demänovskej Doline konalo odovzdávanie ocenení za mimoriadne a vynikajúce zásluhy, ako aj skvelé výkony športovcov Zväzu slovenského lyžovania na významných medzinárodných podujatiach v sezóne 2022/ 2023.

Podujatie odštartovalo krátkym príhovorom prezidenta ZSL Martina Paška, pozvaného riaditeľa Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica Michala Tótha a Petra Bendíka ml., zástupcu športovcov a člena VV ZSL.

Za dlhoročnú prácu a propagáciu boli ocenené viaceré osobnosti:

Ladislav Harvan – in memoriam. Čestný člen Slovenského Olympijského a športového výboru, legenda lyžovania. Významný športový funkcionár v histórií Slovenského lyžovania. Bývalý pretekár v zjazdovom lyžovaní, ktorý získal aj trénerskú kvalifikáciu I. triedy. Stal sa ústredným rozhodcom a technickým delegátom Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), ale v športe zanechal najvýznamnejšiu stopu ako funkcionár a organizátor lyžiarskych podujatí, ako aj v oblasti výstavby zariadení na športovanie a starostlivosti o ne. Cenu osobne prevzala jeho dcéra, viceprezidentka ZSL Jana Palovičová.

Vlado Krajňak – in memoriam. Šesťnásobný majster Československa obsadil v zjazde na majstrovstvách sveta 1954 vo švédskom Aare 27. miesto. Tento rečovo nadaný hoteliér a akademický reprezentant v zjazdovom lyžovaní bol dušou podujatí v Tatrách vrátane Svetových pohárov.

Ladislav Šándor za dlhoročný významný prínos v trávovom lyžovaní. Považujeme ho za otca trávového lyžovania na Slovensku. Niekoľko rokov pôsobí ako športový funkcionár a je aktívny i na medzinárodnej scéne.

Maroš Kupčo za významný prínos pri príprave Svetového pohára v Slovenskej republike. Vedúci tratí pri organizácií Svetových pohárov žien tu v lyžiarskom stredisku Jasná.

Ondrej Bruzík za dlhoročný prínos v rozvoji behov na lyžiach a rozvoj štátnej reprezentácie. Po ukončení vysokoškolského štúdia od r. 1964 do 1972 pôsobil ako učiteľ, tréner aj pretekár na ZDŠ v Ždiari, kde sa venoval príprave mladých športovcov lyžiarov bežcov. Do roku 2003 pracoval ako profesionálny tréner  v SVŠ MV SR Bratislava. Po dchode do dôchodku pracoval ako tréner v TJ Vysoké Tatry a neskôr opäť v SVŚ MV SR Bratislava.

Najúspešnejšími športovcami Zväzu slovenského lyžovania, ktorí si prevzali cenu, sú za sezónu 2022/ 2023

Petra Vlhová, Michal Bekeš, Adam Žampa, Samuel Jaroš, Hektor Kapustík, Rebeka Jančová, Michael Oravec, Nikola Fričová, Barbora Klementová, Marianna Klementová.

Petra Vlhová popriala ZSL veľa šťastia. “Čaká nás dlhá cesta. Dúfam, že všetko pôjde, čo najlepšie a spolu dokážeme podporovať mládež, tímy a vychovať aj iných športovcov, ktorí prinesú nové úspechy. Verím, že to zvládneme a budeme sa tešiť aj z ostatných športovcov a aj detí, ktoré budú vyrastať v dobrých podmienkach a budú môcť ukázať svoje výkony a talenty.”

Michal Bekeš neskrýval slová vďaky: “Užiť si rýchlosť 248,55 km/h sa môže stať len raz za dekádu, pretože tie podmienky a všetky okolnosti okolo toho, ktoré vplývajú na celú jazdu, sú veľmi náročné. Spravil som maximum, všetko, čo sa dalo. Ďakujem Zväzu slovenského lyžovania a mojej manželke, ktorá je so mnou na všetkých pretekoch.”

Samuel Jaroš dosiahol v sezóne 2022/ 2023 výborné výsledky. “Sezóna dopadla podľa predstáv, ciele sme naplnili tak, ako sme si ich stanovili. Na snowboarde som sa cítil výborne a vďaka novému mentálnemu trénerovi som sa posunul aj po mentálnej stránke. 9. miesto vo Svetovom pohári a 10. miesto na majstrovstvách sveta boli zatiaľ moje najlepšie výsledky.”

Sestry Klementové, Michael Oravec a Hektor Kapustík sa rovnako tešili z ocenenia, ktoré získali. Za dosiahnutými výsledkami je tvrdá a cieľavedomá práca športovcov, ale aj pomoc a podpora rodičov, trénerov, celého tímu a Zväzu slovenského lyžovania. Už teraz sú odhodlaní ísť v nadchádzajúcej sezóne za novými a ešte lepšími výsledkami.

video z odovzdávania ocenení