Obrovský úspech pre Slovensko, Veľký krištáľový glóbus pre Petru Vlhovú

BRATISLAVA (21. marca 2021) – Sezóna Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní 2020/2021 je od nedele minulosťou. Skončila sa poslednými pretekmi Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide. Zo slovenského pohľadu je mimoriadne, že víťazkou celkového hodnotenia SP sa stala naša najlepšia lyžiarka Petra Vlhová. Organizátorov marcového Audi FIS Svetového pohára 2021 v Jasnej veľmi teší, že aj oni mohli svojou troškou prispieť k tomu veľkému úspechu slovenského športu – zisku veľkého krištáľového glóbusu.

Dvadsaťpäťročná Liptáčka bola v súťažnej permanencii 155 dní, presne taký časový úsek delilo úvodné podujatie sezóny, ktorým bol 17. októbra 2020 obrovský slalom v rakúskom Söldene, a nedeľňajšie vyvrcholenie ročníka vo Švajčiarsku.

„Úspech Petry Vlhovej je fantastickou správou pre celé Slovensko. V  neľahkej situácii dala všetkým ľuďom toľko potrebnú nádej a vzpruhu. Nie politické diskusie, ale pravidelné prenosy zo Svetového pohára boli tým, čo nabíjalo všetkých pozitívnou energiou. Petra odjazdila všetky preteky Svetového pohára a nebola iná lyžiarka, ktorá by si toto ocenenie zaslúžila viac. Zväz slovenského lyžovania je nesmierne hrdý, že má vo svojich radoch ženu, ktorá sa môže hrdiť titulom pre najlepšiu lyžiarku sveta,“ povedal Ladislav Smolen, výkonný viceprezident ZSL.

Pri hodnotení cesty za mimoriadnym úspechom Petra Vlhová spomenula, že energiu do záveru sezóny jej dodal marcový Audi FIS Svetový pohár 2021 v Jasnej. „Doma v Jasnej som zažila najkrajšie momenty. Pred marcom mi už mnohí neverili, ale prišla som tam ako vymenená a vyhrala obrovský slalom, v slalome skončila druhá,“ hodnotila Petra Vlhová.

„Petra od nás dostala príležitosť pripravovať sa na tréningovom kopci. Pre pretekárku zo svojej krajiny by to však urobili všetci. Zvíťazila na domácom kopci a to jej pomohlo a nakoplo do zvyšku sezóny. Zisk veľkého glóbusu je Petrin famózny výsledok. Za celý organizačný tím môžem povedať, že sme vďační a radi, že sme toho mohli byť súčasťou,“ hovorí Matej Hulej, predseda organizačného výboru v Jasnej.

Na rozdiel od svojich najväčších konkurentiek Petra Vlhová jazdila všetky disciplíny na solídnej úrovni a ako jediná absolvovala všetkých 31 pretekov SP. Ambiciózna Slovenka okrem šiestich víťazstiev v tejto sezóne ukoristila aj dve druhé aj dve tretie miesta. Na pódiu nechýbala ani v spomenutých oboch súťažiach v Jasnej – v sobotňajšom slalome a nedeľňajšom obrovskom slalome.

„Teší nás, že sa preteky v Jasnej vydarili a trať bola stopercentná. A slová vďaky od všetkých tímov, že mali skvelú trať, to len potvrdzujú. Všetci, čo sa podieľali na jej príprave, sú hrdí na to, čo Petra v Jasnej dokázala. Cítia, že aj oni sa malým kúskom pričinili o zisk veľkého glóbusu,“ uviedla Jana Palovičová, športová riaditeľka pretekov v Jasnej.

Až 21-krát z 30 pretekov skončila v najlepšej desiatke a práve to výrazne naklonilo misky váh na jej stranu v boji o veľký glóbus. V Top 10 bola deväťkrát v slalome, päťkrát v obrovskom slalome, trikrát v super G a zjazde a raz v paralelnom obrovskom slalome. K výpočtu jej úspechov v tomto ročníku je nutné zarátať aj dve strieborné medaily z februárových majstrovstiev sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo.

Vo finále SP v Lenzerheide zahralo Slovenke do karát aj zrušenie pretekov v zjazde a super G, kde mala brať „povinné“ body jej švajčiarska rivalka Lara Gutová-Behramiová. Slovenke napokon na potvrdenie celkového triumfu v seriáli stačilo v sobotu šieste miesto v slalome, už ako istá celková víťazka v nedeľu skončila v obrovskom slalome jedenásta.

Na absolútny vrchol vo Svetovom pohári sa Petra Vlhová dostala po ôsmich rokoch od debutu v tomto seriáli, prvý štart zaznamenala ešte v decembri 2012 v rakúskom Semmeringu a pretavila ho na 11. miesto. S pribúdajúcimi rokmi prichádzali prvé pódiá a víťazstvá, všetko to vyvrcholilo až sezónou 2020/2021 ovenčenú ziskom veľkého krištáľového glóbusu.

K veľkému glóbusu sa Petra Vlhová priblížila už pred dvoma rokmi, keď skončila celkovo druhá a musela sa skloniť iba pred vtedy fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Vlani skončila Slovenka tretia za Taliankou Federicou Brignoneovou a Shiffrinovou, no do tretice jej to už vyšlo.

Vlani sa Petra Vlhová tešila zo zisku malých glóbusov za slalom a paralelné disciplíny, pred aktuálnym ročníkom sama avizovala útok na ten veľký. Bolo to však len logickým vyústením spolupráce s talianskym koučom Liviom Magonim. Ten v minulosti pracoval aj pre Slovinku Tinu Mazeovú počas jej úspešnej cesty za celkovým triumfom v SP.

Zdroj fotografií: Facebook Petry Vlhovej