Petra Vlhová priniesla veľký krištáľový glóbus na Slovensko

Petra Vlhová - Krištáľový glóbus, tlačová konferencia 2021, Zväz slovenského lyžovania - ZSL 3

Veľký krištáľový glóbus je už na Slovensku

BRATISLAVA (23. marca 2021) – Veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní je už na Slovensku. Petra Vlhová počas ostatného víkendu vo švajčiarskom Lenzerheide úspešne zavŕšila cestu za touto cennou trofejou, ktorá však bola veľmi tŕnistá. Nevzdala sa však a sezónu 2020/2021 skončila s titulom najlepšej lyžiarky na svete.

„Pocity sú to úžasné, pretože hlavným cieľom sezóny bol veľký glóbus. Každým dňom si uvedomujem, čo som vlastne dosiahla,“ prezradila v utorok Petra Vlhová v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu na stretnutí s novinármi. „Na tejto ceste mi pomohlo veľa ľudí. Mám radosť z každého, kto sa teší z môjho úspechu. Je to totiž niečo neuveriteľné, že sa to podarilo v takých podmienkach, aké som mala. Dievčatá z iných krajín to majú diametrálne iné. Je skvelé, že si môžem povedať, že som najlepšia lyžiarka na svete,“ pokračovala.

Petra Vlhová a veľký krištáľový glóbus, Foto: Zväz slovenského lyžovania (ZSL)

Petra Vlhová ako členka Zväzu slovenského lyžovania, do ktorého patrí aj celý jej tím Ski Team Vlha, je presvedčená, že svojou húževnatosťou a tvrdou prácou bude príkladom pre deti a mládež. A to nielen v lyžovaní, ale v športe aj živote všeobecne. „Som šťastná, že môžem byť vzorom pre deti a mládež, pretože sú našou budúcnosťou. Dúfam, že lyžovať bude čo najviac detí a bude ich to baviť. Môžu vidieť, že aj keď to niekedy nejde, tak človek musí stále bojovať. Je virtuálna doba a môže sa zdať všetko dokonalé, no tak to nie je. Človek môže zažiť aj pády, ale zvíťazí ten, kto sa nevzdá a bude bojovať do konca,“ podčiarkla.

Práve deti a šport sú prioritami ZSL, takže Petra Vlhová je jeho ideálnou vyslankyňou. „Pre Zväz slovenského lyžovania sú prvoradé deti a šport. Máme jasnú filozofiu, že všetky peniaze, ktoré získame od štátu, budú použité na samotné lyžovanie. Pokiaľ ide o šport, držíme sa zásady, že v súťažiach sa striktne musia dodržiavať stanovené pravidlá hry. Predovšetkým v mládežníckych kategóriách,“ hovorí výkonný viceprezident ZSL Ladislav Smolen.

Petra Vlhová - Krištáľový glóbus, tlačová konferencia 2021, Zväz slovenského lyžovania - ZSL 2
Vlhovci na tlačovej konferencii, Foto: Zväz slovenského lyžovania (ZSL)

Zväz slovenského lyžovania má ambíciu stať sa strešnou organizáciou na Slovensku pre všetkých lyžiarov. A počet členov ZSL stále rastie. „Stavili sme na slušnú komunikáciu, transparentnosť, budovanie nového systému a fair play. Myslím si, že ľudí oslovuje aj to, že my sme zaužívanú pyramídu postavili naopak. V ZSL sú pretekári postavení hore, na vrch snaženia a záujmu, a prezident je dolu. Náš marketing je založený na pretekároch, nie na prezidentovi,“ doplnil Smolen.

A po skončení Svetového pohára 2020/2021 aj samotná Petra Vlhová vyjadrila vieru, že už čoskoro bude práve ZSL združovať a zastrešovať celé lyžiarske hnutie na Slovensku. „Verím, že ak už sa nerozhodlo, tak definitíva padne už čoskoro a Zväz slovenského lyžovania bude mojim zväzom a stane sa strešnou organizáciou pre celé slovenské lyžovanie,“ povedala najlepšia lyžiarka na svete. Myslí si tiež, že podpora zo strany zväzu je veľmi dôležitá, aby sa športovci mohli sústrediť iba na tréning a podávanie čo najlepších výkonov v súťažiach. „A to v predchádzajúcich rokoch nebolo pravidlom,“ doplnila Petra Vlhová.