Rubrika: Renda chce pomôcť bežeckému lyžovaniu

Tento týždeň predstavujeme slovenského reprezentanta v bežeckom lyžovaní Andreja Rendu. Povie nám viac o tom čo je jeho motiváciou, ako sa pripravuje na sezónu, o jeho úspechoch, snoch i idoloch. 

Nadviazať na úspechy z minulosti a pozdvihnúť úroveň bežeckého lyžovania na Slovensku si prajú všetci, komu na tomto športovom odvetví záleží. Pomôcť mu chce aj Andrej Renda, mladý reprezentant SR. Najskôr chcel byť hokejistom, ale učarovalo mu lyžovanie. “K bežkám ma priviedla moja mama. Vybral som si túto disciplínu, pretože sa mi veľmi zapáčila. Myslím si, že je to jeden z najkrajších športov. Moja motivácia je radosť z pohybu a z toho, že môžem robiť práve tento šport. Zároveň mám obrovskú chuť spraviť niečo pre beh na lyžiach a niečo mu vrátiť späť. Mojím úprimným snom je, aby sa bežecké lyžovanie na Slovensku konečne pozviechalo a fungovalo tak, ako by malo,” vyslovil svoje želanie 21-ročný Popradčan.

Uplynulú sezónu ovplyvnil COVID-19, ktorý priniesol aj reštrikcie v súvislosti s cestovaním, čo malo vplyv aj na program prípravy a kalendár podujatí bežeckého lyžovania. “Väčšina mojej prípravy prebiehala doma na Slovensku, keďže vinou pandémie bolo veľmi náročné niekde vycestovať. V podstate som mal len dve sústredenia v zahraničí, jedno v poľskom Zakopanom a druhé potom vo Švédsku, kde sme mali prvý sneh. Inak som trénoval doma. V podstate bol problém aj s regeneráciou, keďže všetko bolo pre koronavírus pozatvárané, ale dalo sa to zvládnuť aj takto. Sezóna to však bola zvláštna. Rad za radom sa všetko rušilo a keď aj nie, tak pre podmienky bolo zložité vycestovať a vrátiť sa bez nutnosti absolvovať karanténu. Z tohto pohľadu to bolo náročné, ale nejaké súťaže sme predsa len odjazdili. Navyše, organizovali sme si vlastné preteky na Štrbskom Plese,” priblížil uplynulé obdobie Renda, ktorý okrem iného obsadil 4. miesto na 15 km klasicky na pretekoch FIS na Štrbskom Plese, 18. priečku na 15 km voľne na Slavic Cupe v poľskom Zakopanom a na majstrovstvách sveta do 23 rokov vo fínskom Vuokatti 53. pozíciu na 15 km voľne a 57. stupienok v šprinte klasickou technikou. “Darilo sa mi celkom dobre, ale spokojnosť je polovičná aj vzhľadom na situáciu, ktorá panovala. Dúfam, že ďalšia sezóna bude ešte lepšia,” pridal všeobecné hodnotenie.

Aby sa to členovi KBL Jasná splnilo, nezaháľa ani v tomto medzisezónnom období. S prípravou na nadchádzajúcu sezónu začal v úvode mája. “Najskôr na suchu klasická príprava, kde naháňame objemy, robíme intervaly a pracujeme na sile. Na Slovensku je dosť biedna konkurencia, ale sú tu starší a lepší pretekári odo mňa, takže stále sa mám od koho učiť. Chcem sa zlepšiť, preto musím popracovať na sile, rýchlosti i vytrvalosti, aby som neprehrával vo finišoch, podával lepšie výkony a dosahoval lepšie výsledky,” tvrdí Andrej Renda, ktorý sa z mentálnej stránky snaží vylepšiť svoju koncentráciu. “Aby som sa počas tréningov sústredil len na tréningové povinnosti a to isté platí potom aj pred pretekmi.”

Renda sám túži preniknúť do kolotoča Svetového pohára v behu na lyžiach. “Mojím cieľom je priblížiť sa k úrovni svetového lyžovania, kde sa lyžuje naozaj dosť rýchlo. Budem sa snažiť urobiť všetko pre to, aby som raz dokázal bodovať vo Svetovom pohári alebo som sa dostal na takú výkonnostnú úroveň, ktorá by mi to v rámci seriálu SP umožňovala pravidelne. To je moja vízia a som odhodlaný spraviť pre to všetko, aby sa to raz podarilo,” dodal nádejný pretekár, ktorého vzorom je Nór Johannes Hösflot Klaebo: “Podľa mňa je to najlepší bežec na lyžiach.”

FIS Athlete Biography of Andrej Renda