Prvá sezóna v spojení komisie Masters a ZSL, úspechy aj na medzinárodnej scéne

V uplynulej lyžiarskej sezóne robili svojimi výsledkami radosť nie iba hviezda svetového rangu Petra Vlhová a ďalší slovenskí reprezentanti, ale aj pretekári v alpskom lyžovaní v kategórii Masters. V celkovej klasifikácii Svetového pohára veteránov (FIS Masters Cup) 2020/2021 sa traja Slováci dostali na stupeň víťazov vo svojej vekovej kategórii. Roman Staník skončil druhý v celkovom poradí kategórie od 40 do 44 rokov, rovnaké umiestnenie patrilo Oľge Šagátovej medzi ženami od 50 do 54 rokov. V tej istej vekovej kategórii mužov (50-54 r.) bol Dušan Ambros celkovo tretí, ale v hodnotení disciplíny slalom figuroval na prvej priečke.

Komisia Masters sa začiatkom decembra 2020 dohodla na spolupráci so Zväzom slovenského lyžovania (ZSL).
„Súťaž Slovenského pohára Masters a Open ZSL neprebehla podľa naplánovaného kalendára, v porovnaní so sezónou 2019/2020 sa však počet podujatí SP neznížil. Uskutočnilo sa osem pretekov. Súčasťou bolo aj finálové podujatie FIS Masters Cup 2020/2021 v zjazdovom lyžovaní na Štrbskom Plese, ktoré bolo poslednou zastávkou seriálu tohto rangu. Zúčastnilo sa na ňom 86 pretekárov z 12 krajín, zo Slovenska štartovalo 30 lyžiarov. Účasť na pretekoch SP Masters a Open ZSL bola podobná počtom ako v predchádzajúcej sezóne. Na prvých trojpretekoch v poľskom Jurgowe štartovalo 58 a na druhých 86 lyžiarov. Vďaka spojeniu súťaží Visegrad Masters Cupu (ČR, Poľsko, Maďarsko, SR) bola účasť zahraničných pretekárov uspokojivá. Neuskutočnili sa majstrovstvá Slovenska 2020/2021, ktoré boli naplánované v Bachledovej doline – Ždiar. Vyhodnotenie Pohára MaO ZSL, do ktorého sa podľa súťažného predpisu započítavalo šesť z ôsmich odjazdených pretekov, sa konalo na Štrbskom Plese. V jeho hodnotení figurovalo 40 pretekárov, z toho 12 zo Slovenska. V každej vekovej kategórii sa vyhlásila trojica najlepších pretekárov,“ uvádza sa vo výročnej správe komisie Masters, ktorá je vďačná za pomoc pri organizovaní súťažných podujatí: „Poďakovanie patrí všetkým organizátorom pretekov Slovenského pohára Masters a Open ZSL, strediskám, ktoré umožnili uskutočniť súťaže, zahraničnej pomoci od Šimona Mastného a Piotra Stolarczyka, ako aj celému Zväzu slovenského lyžovania, osobitne Janke Štaffenovej.“

Známe je už zloženie veteránskej reprezentácie v zjazdovom lyžovaní na nadchádzajúcu sezónu. Komisia Masters pri jej tvorbe prihliadala aj na nedokončenú sezónu, predovšetkým menšou účasťou na pretekoch FIS v zahraničí. Na základe schválených kritérií tvorby reprezentačného družstva Masters uvedených v súťažnom poriadku navrhla komisia reprezentáciu Slovenska pre sezónu 2021/2022 v tomto zložení:

Kategória A: Dušan Ambros, Roman Staník, Vladimír Ternavský,    Pavel Krasuľa
Kategória B: Jozef Dibdiak, Emil Daniš
Kategória C1 – C9: kritériá nesplnil nikto

Výsledky pretekov Slovenského pohára MASTERS a OPEN ZSL sú kompletnej podobe k dispozícii na stránke: http://skimasters.sporttiming.sk