Siekel a Riapoš podpísali prihlášky na pekinské hry 2022

Slovensko nebude chýbať na zimných olympijských a paralympijských hrách v Pekingu 2022. Formálny krok potrebný k účasti sa udial v piatok 8. októbra na slávnostnom akte v rezidencii čínskeho veľvyslanca na Slovensku, kde sa uskutočnil podpis prihlášok na XXIV. zimné olympijské hry a na XIII. zimné paralympijské hry. O slávnostný akt podpisu v elektronickej podobe sa postarali prezident Anton Siekel za Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) a predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš.

Hostiteľom slávnosti bol vo svojej rezidencii pod bratislavským Slavínom veľvyslanec Číny na Slovensku Li-ťie Sun. SOŠV nadviazal na tradíciu z minulých rokov, keď sa prihlášky podpisovali na pôde veľvyslanectiev či rezidencií hostiteľskej krajiny hier a spoločne s olympionikmi podpisovali svoju prihlášku aj zástupcovia paralympionikov.

„Dnešná doba je výrazne poznačená veľkou mierou neistoty. Stojí pred nami veľká výzva. Musíme byť pripravení na každú alternatívu v súvislosti s pandemickými opatreniami. Chceme vyslať na zimné olympijské hry výpravu, ktorá bude mať ambície a urobí radosť slovenským fanúšikom. Zároveň však verím, že jej členovia budú v bezpečí a vrátia sa predovšetkým zdraví,“ povedal prezident SOŠV Anton Siekel, ktorého citoval web olympic.sk.

Na slávnostnom podpise prihlášok na zimné olympijské hry a zimné paralympijské hry do Pekingu mal svoje zastúpenie aj Zväz slovenského lyžovania (ZSL). „Pre Zväz slovenského lyžovania je česť, že sme dostali pozvánku na slávnostnú udalosť. Nie je tajomstvo, že športovci ZSL budú tvoriť signifikantnú časť slovenskej olympijskej výpravy do Pekingu,“ skonštatovala členka výkonného výboru ZSL Jana Palovičová.

Práve slovenská hviezda svetového alpského lyžovania Petra Vlhová bude veľkou nádejou SR na medailový úspech, ktorý jej na vrcholnom seniorskom podujatí pod piatimi kruhmi v bohatej zbierke zatiaľ ešte chýba. Okrem nej by však mohli v Pekingu štartovať aj ďalší slovenskí lyžiari.

Najväčší sviatok zimných športov sa uskutoční od 4. do 20. februára 2022. Čínska metropola bude prvým mestom, ktoré usporiada letnú i zimnú verziu olympijských hier.

Zimné olympijské hry 2022 budú mať tri hlavné centrá. V Pekingu sa budú konať súťaže v halových ľadových športoch a na snoubordovej U-rame. Veľkomesto nemá v blízkom okolí poriadne kopce spĺňajúce parametre na usporiadanie lyžiarskych olympijských súťaží. Alpskí lyžiari, bobisti, sánkari a skeletonisti budú preto súťažiť približne 90 km od pekinskej olympijskej dediny v Jan-čchingu, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach, severskí kombinátori, akrobatickí lyžiari či snoubordisti zasa v stredisku Čang Ťia-kchou, 180 km od Pekingu. Organizačný výbor ZOH a ZPH v Pekingu sídli v areáli bývalej oceliarskej továrne v Šou-kangu, kde postavili aj športovisko pre súťaže v big air snoubordistov a akrobatických lyžiarov. Využitie priemyselného dedičstva na nové účely je súčasťou ekologického programu hier. Prioritou Číňanov je trvalá udržateľnosť. Všetky tri strediská prepojili železničnou traťou. Informoval web olympic.sk.

Foto: SOŠV/ANDREJ GALICA