Teší sa na repete na Hahnenkamme, pre Bendika to bol neskutočný adrenalín

Martin Bendik dvoma tretími miestami v zjazde a super G v rámci medzinárodných majstrovstiev Slovinska v talianskom Tarvisiu uzavrel svoju sezónu 2020/2021. Napriek tomu, že bola poznačená pandémiou koronavírusu a z nej vyplývajúcich rôznych opatrení a obmedzení, pre popradského rodáka sa obišla bez väčších komplikácií.

Našťastie, ochoreniu COVID-19 sa úspešne vyhýbam. Veľa tímov s tým malo problém a stratili nejaké týždne počas sezóny. Hoci to bolo popri neustálom cestovaní náročné, my v našom tíme, do ktorého patria aj Ján Hudec, Peter Bugáň a Julia Krainzová, sme ostali zdraví a už sa optimisticky pozeráme do nasledujúcej sezóny, v ktorej chceme reprezentovať SR v pozitívnom svetle,“ uviedol na úvod Bendik, ktorý už začal prípravu na nadchádzajúce súťažné obdobie.

Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní sa však ešte predtým obzrel za uplynulými mesiacmi. „Môžem povedať, že mám za sebou niekoľko pretekov, ktoré mi vyšli a bol som s nimi spokojný, ale stále je čo zlepšovať. Predovšetkým som rád, že som potvrdil pozíciu v zjazde a v tejto disciplíne budem môcť štartovať v seriáli Svetového pohára 2021/22. Myslím si, že som aj s podporou rodiny dosiahol slušné výsledky, podarilo sa mi zabodovať v zjazde i super G v rámci Európskeho pohára,“ poznamenal člen Bendik Racing Teamu, ktorý k vydarenejším pretekom zaradil vystúpenie na decembrovom EP v talianskej Santa Caterine, kde bol 24. a 33. v zjazde.

V januári sa mi na pretekoch rovnakého rangu vo francúzskom stredisku Orciéres-Merlette podaril zaujímavý kúsok, keď som so štartovým číslom 67 skončil v super G na 30. mieste, teda ešte poslednom bodovanom. Bola to v mojom podaní dobrá jazda. Napriek rozbitej trati mi vyšla. Solídne body som si vyjazdil aj v spomenutom Tarvisiu, pričom som v zjazde predstihol aj Slovinca Martina Čatera, víťaza tejto disciplíny z decembrových pretekov SP vo Val d´Isere, čo bol pre mňa cenný skalp.

Väčšie očakávania mal od seba na februárovom svetovom šampionáte v talianskej Cortine d’Ampezzo, kde bol 31. v super G i zjazde, alpskú kombináciu nedokončil. „Tam mi to nevyšlo. Chcel som dosiahnuť vyššie priečky, možno aj top 15. Žiaľ, nevyhovovali mi podmienky. Bol som tam pred dvoma rokmi a veril som si, ale nesedela mi trať. Bola postavená skôr pre technické typy pretekárov, ja patrím ku kĺzavým typom. Až príliš sa to točilo. Nabudúce chcem zlepšiť svoje umiestnenia,“ vyhlásil Bendik.

Ešte pred MS 2021 prvýkrát v kariére okúsil najťažší zjazd v kolotoči SP. V rakúskom Kitzbüheli prišiel do cieľa na 49. mieste, poslednom z klasifikovaných pretekárov. „Bol to zážitok na celý život. O Kitzbüheli počúvate historky. Je to každého sen lyžiara a zrazu som bol jeden z 52, ktorí mali možnosť sa postaviť na štart. Je to brutálny adrenalín, keď stojíte hore na štarte. Strach som nemal, iba zdravý rešpekt. So strachom sa nedá bojovať, iba sa s ním musíte skamarátiť. Po prvom tréningu mi fyzioterapeutka vravela, že som biely ako stena. Pred pretekmi som si prvýkrát v kariére musel odskočiť… Bola to veľká výzva, ale nesmierne som si to užil. Bol to čistý ľad, miestami som mal pocit, že letím nad stromami. Človek musí byť pripravený nielen fyzicky, ale aj psychicky. Je to jazda na hrane, buď to zvládnete alebo vás odnesú. Urobil som v jednej zákrute veľkú chybu, ale, našťastie, som to ustál. Teším sa sem na budúci rok, chcem si napraviť chuť,“ ešte aj s odstupom času emocionálne hovoril o svojej premiére na slávnom Hahnenkamme.

Vrcholom nadchádzajúcej sezóny budú zimné olympijské hry v čínskom Pekingu 2022. Bendik už okúsil atmosféru podujatia pod piatimi kruhmi v ruskom Soči 2014. „Stále mám chuť súťažiť. Každý máme nejaké najvyššie méty, po ktorých túžime. Ja sa tiež budem snažiť ich naplniť a v dobrom svetle reprezentovať SR, seba i svoju rodinu. Bude fajn, keď sa mi podarí opäť dostať na ZOH. Môj cieľ však je ísť do každých pretekov bez ohľadu na ich úroveň, ako keby boli olympijské,“ priznal 27-ročný Popradčan, ktorý pod vedením kondičného trénera Ivana Bednára už začal mesačnú kondičnú prípravu v domácich podmienkach.

Po uzavretí sezóny som si dal dva týždne voľno. Venoval som sa iným športom. Bol som skialpovať i na túre, behal som. Po kondičnej príprave ma čaká dvojtýždňové sústredenie na lyžiach v Rakúsku. V lete budeme striedať kondičné tréningy s lyžiarskymi. Uvidíme, či sa bude dať ísť do Čile, kde sme sa zvykli pripravovať a popritom štartovať na podujatiach Juhoamerického pohára, čo by sme tiež chceli,“ priblížil na záver svoje plány Martin Bendik.