Radovan Cagala: Úspechy našich lyžiarov predpovedajú budúcnosť lyžovania na Slovensku

Sezóna 2020/2021 v zimných športoch sa pomaly, ale isto blíži k svojmu záveru. Súťažný ročník to bol diametrálne odlišný od tých predchádzajúcich, všetci si museli zvyknúť na odlišný systém fungovania v porovnaní s minulosťou. Pozitívnou správou je, že na Slovensku aj v zahraničí sa podarilo zorganizovať viacero podujatí. Nejde pritom len o elitný seriál Svetového pohára a majstrovstvá sveta. A v týchto mimoriadne ťažkých časoch sa na rôznych podujatiach nestratili ani športovci Zväzu slovenského lyžovania. O úspechoch tejto sezóny sme sa porozprávali s generálnym sekretárom ZSL Radovanom Cagalom.

„Pri pohľade späť je super, ako sa nám podarilo zorganizovať preteky na domácej pôde. Či už to boli preteky medzinárodnej úrovne FIS, od národného šampionátu až po finále Svetového pohára Masters, ktoré sa premiérovo konalo na slovenskom území. Spomeniem aj dve kolá žiackych pretekov alebo nominačné preteky pre deti,“ začal hodnotenie generálny sekretár ZSL Radovan Cagala.

Okrem toho, že zväz po rokovaniach s úradmi dokázal pripraviť spomenuté podujatia, bolo pozitívom aj to, že sa podarilo zabezpečiť účasť na týchto pretekoch. „Jedna vec je povolenie, aby organizátori mohli akciu pripraviť. Druhá je tá, aby tam ľudia prišli. Chcel by som sa poďakovať všetkým kolegom zo športovej sekcie, ktorí na tom pracovali deň a noc. Tiež členom klubov, ktorí to spolu technicky zabezpečovali, že sa to vôbec podarilo urobiť a časť toho hnutia mala možnosť si zasúťažiť,“ pokračoval generálny sekretár zväzu.

Prišiel čas aj na zhodnotenie toho, ako sa v uplynulom zimnom súťažnom ročníku darilo športovcom pod krídlami ZSL. „V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že toto bola sezóna, kedy sa išli majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú každé dva roky. Svetový šampionát v rýchlostnom lyžovaní bol síce zrušený, ale ostatné MS sa podarilo zorganizovať. Na podujatia medzinárodného významu sme vyslali takmer tri desiatky športovcov. Jedná sa o preteky Svetového pohára, majstrovstvá sveta v juniorských kategóriách aj seniorské MS. Zastúpené bolo predovšetkým zjazdové lyžovanie, alpský snoubording, rýchlostné lyžovanie, akrobatické lyžovanie a skoky na lyžiach,“ začal s odpočtom Radovan Cagala.

Vyzdvihol, že po dlhých rokoch sa podarilo na juniorský svetový šampionát vyslať zástupcu zo Slovenska. Erik Kapiaš sa ako debutant na tomto fóre nestratil a ako jeden z najmladších účastníkov skončil na 45. mieste. „To je prísľub do budúcna, aby reprezentanti Slovenska v skokoch na lyžiach sa začali viac prejavovať na medzinárodnej scéne,“ myslí si generálny sekretár ZSL.

V zjazdovom lyžovaní bol bezpochyby čerešničkou na torte zisk veľkého krištáľového glóbusu Petrou Vlhovou. „Potešili nás aj štarty Martina Bendika v Kitzbüheli, čo sú veľmi náročné preteky. Takisto sa mu dobre darilo na majstrovstvách sveta, jeho 31. miesto bolo veľmi pekné. Junior Filip Baláž na svetovom šampionáte dosiahol v slalome krásnu 24. priečku,“ pokračoval Cagala. Nezabudol ani na Rebeku Jančovú či Zuzanu Jakubčovú, ktoré dosiahli kvalitné výsledky na juniorských MS.

V snoubordingu sa v dobrom svetle ukázal Matej Bačo, ktorý pravidelne štartuje aj v pretekoch Svetového pohára. Na majstrovstvách sveta v Slovinsku však mal v paralelnom obrovskom slalome smolu. „Zradilo ho viazanie, keďže sa mu zlomila skrutka, ktorá drží podložku viazania pod pätou. A to ovplyvnilo jeho výsledok. Výkonnostne však rastie a v budúcnosti sa môže ešte lepšie presadiť,“ myslí si Cagala.

Medzi svetovú špičku v rýchlostnom lyžovaní patrí Michal Bekeš, ktorý v celkovom poradí Svetového pohára obsadil 6. miesto. „A vyjazdil si tým lepšie postavenie na štarte v ďalšej sezóne. Úplne suverénne si dovolím tvrdiť, že by sa mohol pokúsiť získať glóbus v rýchlostnom lyžovaní,“ poznamenal funkcionár ZSL.

V akrobatickom lyžovaní má Slovensko tiež talenty. Na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie sa Ján Sanitrár dostal v skikrose cez kvalifikáciu do vyraďovacej časti a napokon obsadil 16. priečku medzi jednotlivcami, v tímovej súťaži obsadil 10. miesto. „Sú to veľmi pekné výsledky, ktoré nás nesmierne tešia. Na to, že na Slovensku túto zimu neboli možnosti na tréning, tak tie výsledky našich športovcov sú super,“ doplnil Cagala.

Sezóna v zimných športoch sa síce skončila, no nemožno zaspať na vavrínoch a je nutné sa pozerať dopredu. Týka sa to prípravy športovcov aj organizácie podujatí. „V tejto chvíli sa pripravuje kalendár pretekov na tráve. Lyžovanie na tráve je ako prvé, ktoré vieme prakticky veľmi rýchlo pripraviť a na čom sa momentálne pracuje, pretože tam je sezóna v lete. Uvidíme tiež, ako v spolupráci s bežeckými klubmi postavíme kalendár behov na kolieskových lyžiach. To sú dve také letné aktivity, kde nie sme veľmi závislí na infraštruktúre. Letné skoky budeme musieť presne premyslieť, ako to urobíme, tam sme totiž závislí na infraštruktúre,“ uzavrel generálny sekretár Radoslav Cagala.