Úvodné slovo – severská kombinácia

Dobrý deň všetkým priaznivcom športu a najmä lyžovania.

Vitajte v sekcii severskej kombinácie

Rád by som vás privítal na webovej stránke Zväzu slovenského lyžovania, špeciálne v sekcii severskej kombinácie. Severská kombinácia patrí medzi olympijské disciplíny a ako už z jej názvu vyplýva, ide o spojenie klasických lyžiarskych disciplín skoku na lyžiach a behu na lyžiach.

(Pozn: klasické disciplíny sa od tých alpských a moderných líšia najmä tým, že lyže nemajú kovové hrany).

Severská kombinácia je spojením všestranných schopností športovca, pretože v sebe spája rýchlosť a výbušnosť skokana a tiež silu a vytrvalosť bežca. Tieto atribúty sa podarí skĺbiť len málokomu…

Základnou disciplínou Severskej kombinácie sú skoky na lyžiach, čo znamená, že dobrý skokan na lyžiach využije svoje vytrvalostné schopnosti. Z tohto dôvodu sa pretekári grupujú najmä medzi skokanmi na lyžiach.

Bližšie sa o skokanoch dozviete v sekcii skoky na lyžiach a o bežcoch v sekcii behy na lyžiach.

Problematika severskej kombinácie

Pokúsim sa vás trochu uviesť do problematiky severskej kombinácie. S prípravou na severskú kombináciu sa začína priebežne so skokmi a základom je skákanie. Bežky využívame ako základnú prípravu, kde si deti osvojujú pohyb na úzkych lyžiach s voľnou pätou a získavajú rovnováhu, ktorá je pre klasické lyžovanie veľmi dôležitá.

Nakoľko beh patrí medzi vytrvalostné športy, tak príprava na tento šport je postupná a nie je nutnosťou sa v príprave  veľmi ponáhľať. Celý háčik je v tom, že výbušnosť skokana nie je vhodná pre vytrvalostného bežca a naopak, vytrvalostné schopnosti bežca potláčajú výbušnosť skokana.

Záverom by som vás všetkých chcel vyzvať, aby ste si skákanie na lyžiach zbytočne nedémonizovali a pozvať Vás, aby ste sa medzi nás prišli pozrieť. Behanie je súčasťou zdravého pohybu a sami deti sa medzi sebou motivujú. Na vlastné oči uvidíte, že deti sa pri tomto športe veľmi bavia a majú z neho radosť. Už sa na vás tešíme.