Vlhová po splnení prvého cieľa preladí na rýchlostné disciplíny, pôjde ich aj na ZOH 2022

Petra Vlhová sa druhýkrát v kariére po roku 2020 stala víťazkou celkového hodnotenia v slalome v rámci Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Malý krištáľový glóbus v tejto disciplíne si zaistila v predstihu, už po siedmich z deviatich plánovaných pretekov v sezóne 2021/2022. Na spečatenie jeho zisku jej stačilo aj 2. miesto v utorkovom večernom slalome v rakúskom Schladmingu, v ktorom pustila pred seba len na svoju americkú rivalku Mikaelu Shiffrinovú. Tá dosiahla svoj 47. slalomový triumf v SP a v počte víťazných pretekov v jednej disciplíne sa stala rekordérkou.

“Bol to jeden z našich prvých cieľov. Skutočnosť, že to Petra dokázala za sedem pretekov je veľkolepé a zároveň dôležité. Je to dobré pred nadchádzajúcimi zimnými olympijskými hrami v Pekingu, opadne určitý tlak a zároveň to dodá sebavedomie. Samozrejme, máme z toho všetci veľkú radosť,” vyjadril sa kouč Mauro Pini.

Jeho zverenka v siedmich doterajších slalomoch sezóny skončila päťkrát na najvyššom stupienku a dvakrát bola druhá. “Každé preteky majú svoj vlastný príbeh. Najťažšie sú vždy tie posledné, ale náročné boli aj prvé vo fínskom Levi,” tvrdí švajčiarsky kouč, ktorý na otázku, v čom spočíva výnimočnosť jeho zverenky v najtočivejšej disciplíne, odvetil: “Petra je na tom veľmi dobre technicky a silná je aj mentálne. Je rodená slalomárka a medzi slalomovými bránkami sa cíti pohodlne. Je to jej disciplína, v ktorej je veľmi silná.”

Ešte neprešla ani polovica januára a slovenská lyžiarska hviezda splnila prvý cieľ. V poradí SP v slalome má aktuálne už nepreklenuteľný 220-bodový náskok. “Je to skvelé, veď sezóna je ešte len v polovici, jej slalomová časť má za sebou tri štvrtiny. Petrina bilancia je fantastická, päťkrát prvé a dvakrát druhé miesto,” poznamenal asistent trénera Matej Gemza.

Vlhová využila hneď prvú možnosť na zabezpečenie si malého glóbusu, a to na mužskom kopci v Schladmingu, ktorý nahradil iné rakúske dejisko Flachau. “Nervozita tam bola, ale nie výrazná, lebo sme vedeli, že máme tri pokusy na na potvrdenie zisku malého glóbusu. Petra to dala hneď na prvýkrát. Určite teraz opadla časť nervozity a do zostávajúcich slalomov môžeme ísť naplno a uvidíme, ako to dopadne,” pokračoval Gemza.

Slovenka štartovala v Schladmingu s číslom 1, a tak si ako prvá vyskúšala nástrahy kopca, na ktorom sa doteraz nezvykli jazdiť preteky SP žien. “Ja si myslím, že to nebolo jednoduché. Veľa pretekárok čakalo, ako jej to pôjde, aby sa poučili pred svojou jazdou, ale ona to zvládla,” pochválil Piniho asistent obhajkyňu veľkého krištáľového glóbusu z minulej sezóny.

Dvadsaťšesťročnej Liptáčke to môže priniesť tri týždne pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu určitým spôsobom úľavu. “Áno, lebo malý cieľ máme splnený a teraz nás čaká veľký. Dá sa povedať, že Peťa sa dostala do polovice schodov a teraz musí dôjsť nakoniec,” potvrdil Gemza, podľa ktorého slov celý realizačný tím Vlhovej zostáva aj po tomto úspechu naďalej koncentrovaný na svoje povinnosti, lebo majú pred sebou ďalšie veľké výzvy.

Najbližšie ju čaká zmena, na rad prídu kĺzavé disciplíny. Počas víkendu sa predstaví v rakúskom Zauchensee, kde bude v sobotu súťažiť v zjazde a v nedeľu v super G. “Berieme to ako rozjazdenie, taký úvod a aklimatizáciu v novom svete pre nás ´technikov´. Zámerom je rozjazdiť sa pred ZOH, aby bola pripravená aj na kĺzavé disciplíny,” dodal Gemza, ktorý potvrdil, že Vlhová bude v čínskom Pekingu štartovať vo všetkých disciplínach. “Áno, tak to vyzerá, že sa predstaví vo všetkých, teda zatiaľ okrem tímovej súťaže.”

K najbližšiemu programu sa vyjadril aj Pini. “Do ZOH zostávajú tri týždne. Zameriame sa teraz na veci súvisiace s rýchlostnými disciplínami. Potrebujeme sa vrátiť k rýchlosti, lebo ZOH sú jedným z našich cieľov, a zároveň si chceme trochu oddýchnuť od našej hlavnej disciplíny.”

FOTO: TASR