Zlákal ho adrenalín, po úspešnej sezóne si dáva vyššie ciele

Michal Bekeš chce preniknúť do top 5 celkového hodnotenia SP v rýchlostnom lyžovaní a dosiahnuť rýchlostnú métu 250 km/h

Úspešný slovenský reprezentant Michal Bekeš datuje oficiálny začiatok svojho pôsobenia v rýchlostnom lyžovaní do roku 2009. „K rýchlostnému lyžovaniu ma priviedla vášeň lyžovať a zažívať adrenalín. Jednoducho, zlákala ma tá rýchlosť,“ prezradil osemnásťnásobný víťaz Red Bull Homerun.

Uplynulá sezóna, hoci skrátená vinou pandémie koronavírusu, mu priniesla veľa radosti. V celkovom hodnotení Svetového pohára 2020/2021 v rýchlostnom lyžovaní (Speed Ski) ho klasifikovali na výbornej 6. priečke. „Pre mňa to bola doposiaľ určite najúspešnejšia sezóna, o čom svedčí aj celkové umiestnenie v seriáli SP. Obzvlášť po náročnom období posledných dvoch rokov vyplnenými operáciami a zraneniami. Sezónu poznačili zrušené podujatia, uskutočnili sa len tri preteky seriálu Svetového pohára, ale za seba môžem povedať, že som dosiahol svoje zatiaľ najlepšie umiestnenia. Aj pre to ju vnímam ako úžasnú a zároveň výnimočnú, keďže bola krátka,“ zhodnotil uplynulé mesiace 32-ročný Slovák, ktorému sa najviac darilo pri prvom štarte počas uplynulej zimy, keď vo švédskom Idre Fjäll obsadil 5. miesto, najlepšie v kariére.

„Bol to úžasný zážitok. Obzvlášť, keď sa vrátite po náročných operáciách na svah a dosiahnete takýto výsledok. Potom máte motiváciu súťažiť ďalej, byť najlepší a mať iné – vyššie ciele,“ povedal Bekeš, ktorý vlani podstúpil v Košiciach operáciu srdca. „Nebolo to príjemné, ale dopadlo to výborne. Po šiestich mesiacoch po rekonvalescencii som začal trénovať. Keďže som sa cítili fajn, vo februári som sa rozhodol, že pôjdem aj na preteky. Malo byť osem kôl SP, väčšinu zrušili a zostali len tri vo Švédsku, na ktoré som sa snažil pripraviť maximálne, ako som mohol. Vypálilo to úžasne, takže som veľmi spokojný,“ skonštatoval člen LK Speedski Team, ktorý po 5. pozícii pridal v stredisku Idre Fjäll 8. a 10. stupienok.

„Ja som mal po operáciách cieľ vrátiť sa k lyžovaniu a splnil som si ho pomerne rýchlo. Je to určite spôsobené aj dlhodobým procesom, keďže v tréningovom nasadení a príprave som bol od roku 2009, a tak som bol fyzicky a kondične zdatný. Aj operácie som vďaka tomu zvládol ľahšie. Samozrejme, tým pádom som aj návrat do top 10 v podstate dosiahol veľmi jednoducho. Možno k tomu prispelo tiež to, že som nemal na túto sezónu ambície, pokiaľ ide o výsledky. Keď som mal čistú hlavu a myseľ, tak vtedy to išlo možno najlepšie.“

Bekeš si voľno medzi sezónami vypĺňa aktivitami, pri ktorých pracuje na kondícii. „Veľa sa venujem skialpinizmu, v Tatrách je veľa žľabov na zlyžovanie, čomu sa teším. Popri kondičnej príprave potom budem musieť prejsť na servis. Veci okolo lyží si pripravujem sám. Snažím sa dosiahnuť, aby som mal čo najlepšie materiály pripravené na ďalšiu sezónu. Tá sa u mňa začína v septembri, keď sa snažím ísť už na lyže. Chcem ich dostať na najrýchlejšiu úroveň.“

Jeho doterajším rýchlostným rekordom v kariére je 223 km/h z roku 2018 vo francúzskom Vars. „Vtedy som skončil aj piaty najrýchlejší na svete, ale ešte som nemal možnosť ísť na tej zjazdovke z najvyššieho bodu pre zlé poveternostné podmienky. Rýchlostné lyžovanie je totiž závislé od počasia a poveternostných podmienok, ktoré sú v daný deň súťaže. My totiž musíme mať ideálne podmienky – dobrú viditeľnosť, teda slniečko a bez mráčikov, a bez bočného vetra, ktorý môžu jazdca na trati prekvapiť.“

Bekeš vo svojej prvej ´speedski´ sezóne utvoril historicky prvý slovenský rýchlostný rekord v Lomnickom sedle 160,79 km/h, v bežnom výstroji dosiahol maximálnu rýchlosť 196,292 km/h s lyžami dlhými 238 cm.

Najlepší slovenský rýchlostný lyžiar okrem skialpovania lezie po skalách i na kostolnú vežu a jeho rituál pred pretekmi je počúvanie hudby. Okrem toho prezradil aj svoje sny a želania – všeobecné i do najbližšieho obdobia svojej športovej kariéry: „Byť zdravý a mať zdravú aj rodinu. Dôležité je, aby ľudia okolo nás boli férovejší. Pokiaľ ide o moje lyžovanie v najbližšej sezóne, chcem sa dostať do prvej päťky hodnotenia seriálu Svetového pohára a dosiahnuť rýchlosť 250 km/h.“

Foto: michalbekes.com