10 letných tipov na výlety s deťmi

Letné prázdniny sú v plnom prúde. Aby ste si nemuseli lámať hlavu nad tým, kam svoje ratolesti zobrať cez víkend, prinášame vám 10 tipov na výlet.

  1. Biofarma Príroda
    Biofarma sa nachádza v Stupave a svojim návštevníkom ponúka nedoktnutú prírodu, ticho, vôňu stromov, oddych, ale aj domácu kuchyňu a pravý čerstvý ovčí syr. V areáli sa nachádzajú zvieratká, hospodárske objekty ako mliečnica, pekáreň, ihriská, alebo reštaurácia s letnou terasou. Nachádza sa tam tiež množstvo nádherných stromov, kríkov, ovocných sadov alebo lesných škôlok.
    Salaš je ako stvorený pre malé deti, môžu tu vidieť skoro všetky domáce zvieratká, môžu vidieť ako sa dojí ovečka, alebo ako sa vyrába ovčí syr. Môžu sa povoziť na poníkoch, alebo zahrať na pieskovisku.
    Ak ste rodina, ktorá má chuť na grilovačku, v Biofarme Príroda majú pre vás pripravené grilovacie rošty alebo ohniská, kde si môžete tie najlepšie špeciality pripraviť sami.
    Počas letných mesiacov je možné rezervovať si ohnisko, časť terasy alebo letnú školu na detskú oslavu. V rámci detskej oslavy je možnosť zabezpečiť aj animáciu detskej oslavy.
  1. Tarzánia
    TARZÁNIA v Devínskej Novej Vsi ponúka zábavu pre deti aj dospelých. Na dospelých lezcov čaká množstvo fantastických lanoviek a prekážky až do výšky 10m. Deti od 3 rokov môžu pod dohľadom svojich rodičov a inštruktora zažiť dobrodružstvo rovnako ako odrastenejší lezci. Okruh špeciálne navrhnutý pre malých Tarzančekov ponúka lanovku a 6 prekážok vo výške 1m nad zemou.
    Hlavná sezóna je medzi mesiacmi apríl až september. Okrem Devínskej Novej Vsi sa Tarzanie dráhy nachádzajú aj napríklad v Trenčíne, Veľkom Mederi, Skalici, Hrabove alebo vo Vlčkovciach. Každá z vymenovaných má rozdielne dlhé a náročné trasy, ktoré sa oplatia vyskúšať.
Viac nájdete na: http://www.tarzania.sk
  1. Haluzický kostol
    Kostolík v Haluziciach je najstaršia historická pamiatka v obci Haluzice. Prístup ku kostolu je nenáročný, približne 5 minút od parkoviska. Trasa sa dá bez problémov zvládnuť aj s kočíkom, alebo menšími deťmi. Miesto je ako stvorené pre rodinný piknik.
    Ak si chcete spraviť celodenný výlet, odporúčame vám návštevu Haluzíc spojiť s nenáročnou túrou cez Haluzickú tiesňavu. Tá sa nachádza hneď pod kostolom. Nad tiesňavou a kostolom nájdete rozhľadňu Hájnica, ktorá aj napriek svojej neveľkej výške ponúka krásny pohľad na šíre okolie. Za pekného počasia dovidíte na hrad Beckov, alebo mesto Trenčín.
  1. Drakopark Chopok
    Rodinná hra v náručí prírody Demänovskej doliny vás zabaví rozličnými úlohami. Drakopark nie je uzatvorený park, je to hravé putovanie lanovkami, pričom na každej nástupnej a výstupnej stanici lanoviek nájdete úlohy.
    Hra je zaručenou zábavou na čerstvom horskom vzduchu, pre veľkých aj malých. Ak deti s pomocou rodičov vylúštia aspoň tri záhady, odmena ich neminie. Okrem riešenia úloh deti čakajú aj iné atrakcie, ako napríklad hojdačky, trampolína, pieskovisko, drevené vyrezávané sochy zvierat, alebo drevená prekážková dráha.
  1. Kvačianska dolina na Liptove
    V doline na vás čaká príjemná prechádzka v malebnom horskom prostredí. Počas prechádzky môžete vidieť pôsobivý skalný útvar s názvom Jánošíkova hlava, rokliny alebo výhliadky na dolinu. Na konci si určite nenechajte ujsť malebné Mlyny Oblazy.
    Výhodou je, že trasa je nenáročná a vhodná pre všetky typy turistov, rovnako pre deti, či dôchodzov. Rodičia si tento výlet chvália, no odporúčajú nechať doma kočík a obuť si pevnejšiu nepremokavú obuv.
  1. Aquapark Meander
    Aquapark sa nachádza v horskej osade Oravice na úpätí Západných Tatier, blízko slovensko-poľských hraníc. Všetky bazény používajú prírodnú termálnu vodu s blahodarným účinkom, ktorá vyviera z hĺbky 1611 metrov. Termálna voda je vysoko mineralizovaná sodno-vápenato-horečnato-siričitá, s vysokým obsahom železa. Jej zloženie pomáha na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek.
    Bazény sú vybavené vodnými atrakciami ako sú umelé vlny, perličkové sedadlá, gejzír, vodný hríb, chŕliče vody, masážne trysky. Samozrejmosťou je aj tobogán.
    Meander myslel aj na najmenších. Detský bazén má ideálnu výšku vodnej hladiny pre bláznenie sa vašich ratolestí. Súčasťou detského bazéna je vodný hríb a dve detské šmýkačky.
 Viac nájdete na: https://meanderoravice.sk
  1. Ranč pod Babicou
    Ak už máte pochodené klasické ZOOlogické záhrady ale aj tak máte chuť zažiť exotiku, odporúčame vám navštíviť ranč v Bojnej pri Topoľčanoch. V areáli môžete vidieť viac ako 40 druhov zvierat zo 6 kontinentov Zeme. Na výber je z exotických, hospodárskych zvierat, vtákov, lesných zvierat ale aj rýb.
       Ranč ponúka pre rodiny program pozostávajúci z balíčkov na kŕmenie zvierat, rybačky, vozbe na koni, ruských kolkov, grilovačky, cykloturistiky alebo turistických prechádzok.
Viac nájdete na: http://www.rancpodbabicou.sk
  1. Habakuky
    Návšteva rozprávkovej dediny Habakuky na Donovaloch je ideálna pre rodinné výlety, pretože vás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o autentický zážitok pre celú rodinu.
    Počas hlavnej letnej sezóny pozostáva program z divadelných predstavení slovenských ľudových rozprávok a ukážok remeselných činností. K dispozícii je oddychová zóna s preliezačkami a hojdačkami, ako aj mini-zoo.
Viac nájdete na:  https://www.habakuky.eu/
  1. Lesný park Belian
    Obec Banská Belá má o dôvod viac, prečo ju navštíviť. Na okraji dediny otvorili lesný park Belian určený pre rodiny s deťmi, ktorý ponúka náučné i zábavné stanovištia, výhľady či miesto pre oddych.
    Hneď pri vstupe sa deti dozvedia viac o separácii odpadu, naučia sa poznávať dreviny a zabavia sa pri pohybových aktivitách. V parku sú osadené preliezky, šmýkačky, ale aj detská horolezecká stena či rozhľadňa, z ktorej je vidieť celý beliansky chotár. Na park nadväzuje turistický chodník, ktorý sa prepletá celými Štiavnickými vrchmi.
  1. Starí rodičia
     Aj keď sú výlety do ZOOlogických záhrad, na rôzne hrady a zámky, turistiky určite veľmi zaujímavé a zábavné, nemali by sme zabúdať na rodinu. Starí rodičia, rovnako ako aj vnúčatá sa iste veľmi potešia návšteve. Najmä, ak inokedy cez rok nie je dostatok času na spoločné chvíle.