Ani nepriaznivé počasie nezmarilo úsilie organizátorov, v Jasenskej doline úspechy mladých Slovákov

Jasenská dolina bola počas víkendu 15. – 17. júla 2022 dejiskom prvého ročníka pretekov FIS Cupu a FIS Children Cupu v lyžovaní na tráve, pričom to boli súčasne aj medzinárodné majstrovstvá Slovenska, takže 65 súťažiacich zo 6 krajín malo o čo bojovať.

Pôvodný plán bol absolvovať v stredisku všetky disciplíny – kráľovskú super G, obrovský slalom i technickú disciplínu slalom. Žiaľ, teplé počasie a žiadne zrážky sa podpísali pod výrazné zmeny programu pretekov. Organizátori museli reagovať na bezpečnosť pretekárov a zmeny disciplín, ktoré na porade trénerov odobrila jury pretekov, a tak sa počas víkendu jazdili dvakrát superobrovský slalom a dvakrát šprint slalom. Deti v kategóriách do 14 a do 16 rokov mali taktiež premiéru v šprint slalome, ktorý doteraz nejazdili, takže to boli ich prvé skúsenosti a spestrenie programu aj pre nich.

V štartovom poli malo početné zastúpenie aj Slovensko. V kategóriách U10-U14 sa predstavili Zuzana Kokošková, Daniel Veveričík, Jakub Vitek, Matej Vitek, Timea Volentierová, Kristína Korienková, Lívia Lepejová, Alžbeta Bošková a juniori Tatiana Suchá, Alex Jánoška a Nikola Fričová.

V rámci FIS Children Cupu a FIS Cupu dosiahli Slováci viacero pódiových umiestnení. Zuzana Kokošková a Matej Vitek zvíťazili vo všetkých disciplínach, Jakub Vitek bol raz druhý a raz tretí, Daniel Veveričík tiež raz tretí a raz druhý. Lívia Lepejová si vyjazdila 2. miesto a prvenstvo, Alžbeta Bošková obsadila 3. a 5. priečku, Kristína Korienková skončila štvrtá a jeden štart vynechala. Alex Jánoška skončil deviaty v super G, v druhých pretekoch ho diskvalifikovali, v slalome bol 6. Nikolu Fričovú klasifikovali v super G na 5. a 3. pozícii, štvrtá bola v slalome, Tatiana Suchá ôsma a piata v super G a dvanásta v slalome.
V rámci medzinárodných majstrovstiev Slovenska sa na pódium dostali Zuzana Kokošková (1. miesto), Matej Vitek (1.), Daniel Veveričík (2.), Jakub Vitek (3.), Lívia Lepejová (1.), Alžbeta Bošková (3.) a Nikola Fričová (3.).

„Pretekárov čakal naozaj náročný terén a teplé počasie, a preto im patrí naozaj veľký obdiv za výsledky a nasadenie v pretekoch. Našim reprezentantom patrí poďakovanie za skvelé výsledky ich práce. Pre nás organizátorov je výzvou ďalší rok. Bude potrebné vychytať niektoré z nedostatkov, ktoré sa nám počas pretekov ukázali, avšak napriek tomu sme dostali od účastníkov pretekov a tímových vedúcich poďakovanie za usporiadanie súťaže a zvládnutú organizačnú činnosť,“ uviedol riaditeľ pretekov Ľuboš Suchý a pokračoval: „Boli to premiérové preteky na tomto kopci, a preto sme ako organizátori boli plní očakávaní a aj prípadných obáv z toho, čo sa nám na prvýkrát nepodarilo zabezpečiť. Zvládlo sa to bez vážnejších zranení, a tak sme si mohli vydýchnuť, že máme za sebou prvé úspešne zorganizované preteky v lyžovaní na tráve v Jasenskej doline. Veľké poďakovanie patrí, samozrejme, majiteľovi strediska Jasenská dolina, pánovi Sumkovi za to, že vôbec môžeme niečo podobné organizovať, nasadeniu vedúcej Alpskej sekcie ZSL Janke Štaffenovej, ktorá v pozadí pretekov niekedy až čarovala, aby všetko išlo hladko. Takisto všetkým rodinným príslušníkom, dobrovoľníkom, ktorí nám pomáhali, ako sa len dalo a tiež za pomoc trénerom zo SKI Teamu Martinské Hole, ktorí pochopili v super G, že ´trávari´ sú machri. Teší ma, že sa nám darí vytvárať skupinu lyžiarov, ktorí sú bez zaváhania ochotní si pomôcť navzájom napriek tomu, že sú veľakrát konkurentmi na trati.“