TATRY OVLÁDNU PRETEKY FIS MASTERS CUP A MAJSTROVSTVÁ SR MASTERS 2024

Od 14. do 17. marca 2024 sa na Štrbskom Plese odohrajú dve rôzne podujatia v zjazdovom lyžovaní v kategórii Masters. Ide o tradičné preteky FIS Masters Cup, ale aj Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v rovnakej kategórii lyžiarov.

Majstrovstvá Slovenska Masters 2024 boli vzhľadom na snehové podmienky presunuté z Mýta pod Ďumbierom na Štrbské Pleso s náhradným termínom 14. marca 2024. Pôvodne sa odohrávali v Bachledovej doline a iných slovenských strediskách. Preteky sú zároveň aj 5. kolom pohára Zväzu slovenského lyžovania. Súťažiť sa bude v disciplíne obrovský slalom v kategórii Masters (od 30 rokov). Na záver si štart môžu vyskúšať aj mladšie ročníky v špeciálnej kategórii Open (16-30 rokov). Majstrovstvá Slovenska sú otvorené aj pre pretekárov z iných krajín, podmienkou sú registrácie v rámci svojich zväzov. Celkovo je prihlásených okolo 60 domácich a 20-30 zahraničných účastníkov. Vyhodnotenie bude celkové, ale aj zvlášť v kategórii Slovákov.

Propozície ku pretekom k nahliadnutiu TU

V termíne 15. – 17. marec 2024 na Štrbskom Plese prebehnú preteky FIS Masters Cup 2024, ktoré budú v sobotu zároveň aj Memoriálom Jozefa a Petra Krasulu.

Každoročne sa Masters pretekov organizuje celosvetovo asi 60 – od Austrálie, Nového Zélandu, cez Južnú a Strednú Ameriku až po Európu. Z celkového počtu sa na Slovensku organizujú až tri takéto podujatia.

Na tohtoročný Svetový pohár sa prihlásilo 110 zahraničných pretekárov – z Kazachstanu, Gruzínska, USA, Španielska, Francúzska, Talianska, Nemecka. Najviac so svojou účasťou vedú Češi, Poliaci a Rakúšania. Slovákov bude tento rok okolo 40. Najstarším účastníkov je slovenský lyžiar František Dolník, ktorý v marci oslávi okrúhlych 90 rokov. Pretekári absolvujú slalom a obrovský slalom v dvoch kategóriách mužov a jednej kategórii žien.

Program Svetového pohára Masters sa zakaždým schvaľuje na kongrese FIS a vďaka dobrému menu sa každoročne vracia aj ku slovenským organizátorom. Medzi technickými delegátmi zastupujúcimi FIS sa minulý rok objavila aj Oľga Křížová Charvátová, bývalá československá alpská lyžiarka, držiteľka olympijskej medaile. Technickým delegátom tento rok je Miloslav Sochor z Čiech. V minulom roku navštívil a otváral slovenské preteky v poľskom Jurgove dokonca poľský prezident Andrzej Duda.

Doteraz prebehlo u nás odhadom 10 ročníkov a hoci sa preteky stali už tradíciou, predsedu organizačného výboru Pavla Krasulu do istej miery trápi množstvo nových prihlásených: „Máme veľmi málo ženských pretekárok. Zo 150 prihlásených je iba okolo 25 žien. Každoročne síce pribúdajú noví pretekári, ale je ich málo. Nájdu sa aj takí, čo sú zo začiatku pomalší, ale počas rokov sa postupne naučili naozaj dobre jazdiť. Dokonca aj začínali v pomerne vyššom veku, bez základov z mladosti, ale aj napriek tomu dnes už výborne jazdia. Ako sa hovorí, nikdy nie je neskoro!“ dodáva s úsmevom Pavel Krasula.

Propozície TU