Rubrika: Jančová obdivuje mužské lyžovanie, túži po úspechu na ZOH

Tento týždeň predstavujeme slovenskú reprezentantku v alpskom lyžovaní Rebeku Jančovú. Povie nám viac o tom ako sa dostala k lyžovaniu, prečo obdivuje Petru Vlhovú a ako zvláda psychický tlak. 

Petra Vlhová vládne ženskému svetovému alpskému lyžovaniu. Z jej mladých nasledovníčok patrí na Slovensku pozícia najlepšej juniorky Rebeke Jančovej, ktorá v nedávno skončenom súťažnom ročníku dosiahla niekoľko pozoruhodných výsledkov.

“Uplynulá sezóna bola dosť náročná vinou pandémie, ktorá komplikovala presuny do jednotlivých stredísk, bolo to aj o hľadaní dobrých snehových podmienok. Som hrdá, že som ju takto dokázala absolvovať a dosiahnuť to, čo sa mi podarilo,” uviedla Jančová, ktorá na majstrovstvách sveta juniorov v bulharskom stredisku Bansko obsadila 12. miesto v superobrovskom slalome (super G), pričom v kategórii do 18 rokov sa stala svetovou šampiónkou. V obrovskom slalome si vybojovala 23. priečku a spomedzi pretekárok do 18 rokov bola tretia.

“Tohtoročný svetový šampionát juniorov bol naozaj náročný. V Bansku bola strmá a ľadová trať, chcelo to veľa odvahy a bolo treba podať najlepší výkon. Celé to bolo zaujímavé. V tretej bránke som urobila dosť veľkú chybu. Myslela som, že vypadnem, ale od tej chvíle som až dole išla na hranici svojich možností. Vyšlo to, takže som bola veľmi rada.”

Najlepšie výsledky dosahovala v super G a obrovskom slalome. “Mám rada rýchlostné disciplíny, ktoré sú však náročné na trénovanie. Treba vždy splniť veľa podmienok, aby sa to dalo.” Po vydarenej sezóne si našla čas aj na oddych, ale potom už začne pracovať na sebe, aby aj po nadchádzajúcej s prívlastkom olympijská mohla povedať, že bola úspešná. “V pláne mám mesačné voľno, z ktorého si dva týždne dám úplnú pauzu, potom sa začnem venovať kondičnej stránke. V júni by sme mali ísť na prípravu niekde na ľadovec,” priblížila náplň najbližšieho obdobia 17-ročná športovkyňa.

Lyžovanie, s ktorým začala v roku 2007, je pre ňu srdcová záležitosť. “K lyžovaniu ma priviedla moja mamina, keďže ona v mladosti tiež lyžovala, takže s mojou sestrou sme automaticky išli robiť tento šport. Lyžovanie pre mňa znamená voľnosť. Zároveň môžem robiť to, čo milujem,” prezradila Jančová, ktorú fascinuje mužské lyžovanie. “Je úplne iné ako ženské. Muži predvádzajú techniku dokonalejšie, presnejšie a viac do detailov. Mojím vzorom je predovšetkým Francúz Alexis Pinturault.”

Jančová sa chce presadiť v kvalitnej medzinárodnej konkurencii. Už na budúci rok si túži splniť prvú časť olympijského sna. “Mojím veľkým snom je víťazstvo na zimných olympijských hrách. V budúcej sezóne by som si chcela vybojovať nomináciu na ZOH v Pekingu. Chcem sa dostať na takú úroveň, aby som dokázala bodovať na podujatiach seriálu Európskeho pohára a následne, aby sa bodované umiestnenia stali pravidelnosťou. Hlavná motivácia je pre mňa vedieť, že to dokážem spraviť a dostať sa tam, kde sú najlepší,” tvrdí mladá Slovenka, ktorá v roku 2012 prestúpila do Lyžiarskeho klubu Levoča a od roku 2018 lyžovala v Akadémii Veroniky Velez-Zuzulovej.

Rebeka Jančová si uvedomuje, že musí zapracovať na svojich nedostatkoch. “Zlepšiť sa potrebujem určite v technike a stabilite, teda v stabilite techniky. Technika je pre lyžovanie veľmi podstatná, lebo je dôležité dať všetky oblúky zhora dole správne. Nie je iba nejakú časť trate a potom spraviť chybu. Samozrejme, chcem sa zlepšiť aj z kondičnej stránky, pretože treba byť veľmi silný a zároveň veľmi rýchly. Následne si správne nastaviť hlavu a byť tiež mentálne odolný.”

Zvládať psychický tlak jej pomáhajú aj obaja tréneri Miriam Poprocká a Anton Boris. “Sú v podstate aj mojimi mentálnymi koučmi, navyše pracujem s psychologičkou v Dukle Banská Bystrica,” poznamenala talentovaná juniorka a na otázku ohľadom rituálu pred pretekmi dodala: “Väčšinou si s niekým ťuknem. Keď som bola mladšia, potrebovala som objatie ako signál podpory a na upokojenie samej seba.”

FIS Athlete Biography of Rebeka Jancova