Rubrika: Sanitrárovou túžbou sú ZOH a svetová špička

Zväz slovenského lyžovania predstavuje nádejného slovenského lyžiara, ktorý patrí k zriedka vídaným zjavom, keďže na svahoch je takpovediac obojživelník. Okrem alpského lyžovania sa venuje v rámci akrobatického lyžovania disciplíne skikros, v ktorej sa počas nedávno skončenej sezóny 2020/2021 predstavil aj na majstrovstvách sveta juniorov. Viac sa dozviete v článku.

“K lyžovaniu ma priviedol otec, keď som bol malý, a ku skikrosu som sa dostal neskôr vďaka lyžovaniu. Skúšal som veľa druhov športov, ale toto ma chytilo najviac a baví ma to teraz, takže som pritom zostal,” prezradil Sanitrár, ktorý sa následne vyjadril k uplynulému súťažnému ročníku. Ten zakončil pódiovými umiestneniami v obrovskom slalome na medzinárodných majstrovstvách Srbska v Kopaoniku. Dve prvenstvá si vo februári vyjazdil v super G na podujatí FIS v poľskom Szczyrku. V skikrose bol na svetovom šampionáte v ruskom Krasnojarsku medzi jednotlivcami šestnásty, v tímovej súťaži obsadil s Nikolou Fričovou 10. pozíciu.

“V alpskom lyžovaní to vôbec nebolo zlé, ale sú tam rezervy. V skikrose to bolo krátke účinkovanie a málo štartov, ale splnil som si svoje ciele, takže som spokojný,” zhodnotil sezónu 20-ročný reprezentant SR, ktorý nie je trémista. Pred súťažnými vystúpeniami sa člen ŠK Železiarne Podbrezová snaží sústrediť na to, čo ho čaká pri jazde dole kopcom.

“Ja nezvyknem mať veľké problémy pred pretekmi so stresom a podobným vecami súvisiacimi s nervozitou. Snažím sa byť pokojný a maximálne sa koncentrovať,” uviedol Sanitrár, ktorý nemá špeciálny, ale skôr len zaužívaný predštartový rituál: “Zvyknem si vtedy opakovať trať a potom dať do toho všetko, ale inak nemám nič iné konkrétne.”

Mladý lyžiar pochádzajúci z Tajova pri Banskej Bystrici má svoje športové sny. Podľa toho, čo prezradil pre Zväz slovenského lyžovania (ZSL), siahajú vysoko. “Chcem sa dostať na zimné olympijské hry, byť vo svetovej špičke a bodovať v seriáli Svetového pohára. Mojou motiváciou je byť lepší ako ostatní,” netajil Sanitrár, ktorý sa vyjadril aj k tomu, kde vidí svoje najväčšie rezervy: “Treba ešte veľa pracovať s materiálom, ale sú tam aj technické nedostatky. Najviac by ma však posunulo, keby sme sa mohli s ostatnými chalanmi čo najviac potiahnuť na tréningoch. V mojom ročníku určite mám na Slovensku dostatočnú konkurenciu, len je škoda, že nemáme toľko spoločných tréningov.”

FIS Athlete Biography of Jan Sanitrar (alpine)

FIS Athlete Biography of Jan Sanitrar (skicross)