Jasna Adrenalin

Freeride lyžovanie

Jasna Adrenalin je medzinárodný lyžiarsky a snowboardový freeridovy pretek organizovaný Slovenskou asociáciou freeridového lyžovania (SAFL o.z.). Pod freeridom rozumieme jazdu voľným neupraveným terénom s rôznymi prírodnými prekážkami, pričom jazdec ma viac možnosti kadiaľ daný terén zísť.  

Jasna Adrenalin je súčasť svetovej freeridovej kvalifikácie – Freeride World Qualifier so sídlom vo švajčiarskom meste Lutry.

Každý rok sa preteku zúčastňuje 80 pretekárov v štyroch kategóriách: lyže muži, lyže ženy, snowboard muži a snowboard ženy.

Sme veľmi radi, že SAFL o.z. sa tento rok stala riadnym členom Zväzu slovenského lyžovania a tak už tento ročník pretekov Jasná Adrenalín bude pod hlavičkou ZSL o.z.

Jasna Adrenalin získala v roku 2015 v rámci svetovej kvalifikácie Freeride World Qualifier najvyšší možný rating t.j. 4 – hviezdy zo štyroch. V Jasnej tak môžme vidieť najlepších svetových pretekárov. Na konci zimnej sezóny na základe získaných bodov prví pretekári z každej kategórie postupujú na pretek Freeride World Tour.

Pri bodovaní sa rozhodcovia riadia piatimi kritériami:

1. KONTROLA pretekára nad lyžami

2. PLYNULOSŤ jazdy

3. VZDUCH prevedenie skokov, počet skokov, dĺžka skokov

4. ŠTÝL prevedenia oblúkov, skokov, trikov

5. LÍNIA jej obtiažnosť, kreativita

Pravidelnými organizátormi európskej kvalifikácie na úrovni štyroch hviezd (4*) sú napríklad strediská Nendaz vo Švajčiarsku, Hochgurgl v Rakúsku a samozrejme Jasná na Slovensku.