Kapiaš sa zlepšuje aj s pomocou Dukly

Nádejný slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach Erik Kapiaš by sa mohol posunúť výkonnostne vyššie aj vďaka spolupráci s Vojenským športovým centrom Dukla Banská Bystrica, pod ktorého krídla patria tiež ďalší športovci Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) na čele s hviezdou sveta alpských lyžiarok Petrou Vlhovou a vrátane mládežníckych reprezentantov ako Rebeka Jančová, Ján Sanitrár, Adam Lasok či Sophia Polák. „Spolupráca s Duklou je tohtoročnou záležitosťou. V máji sme rokovali s riaditeľom Dukly Romanom Benčíkom, v júni sa pripravovali podklady a uskutočnili sa potrebné procesné úkony. Kapiaš má 17 rokov a je zmluvným športovcom Dukly, ale nie je v zamestnaneckom pomere. Reálne využíva možnosti spolupráce niečo vyše mesiaca,“ uviedol František Vavrinčík, ktorý v rámci ZSL zastáva funkciu športového riaditeľa skokov na lyžiach.

Účastník tohtoročných majstrovstiev sveta juniorov v lete absolvoval vstupné testovanie v Dukle. „Mal v ňom všeobecné testy vrátane 12-minútového behu… Pokiaľ ide o naše špeciálne skokanské testovanie (výskoky z nájazdového postoja, skoky cez prekážky,…), tak to robíme priebežne, minimálne dva-trikrát ročne, keďže skokani majú v roku prakticky dve sezóny. Po konzultácii s reprezentačným trénerom Jánom Tanczosom absolvuje Erik konzultáciu s lekárom so zameraním na pitný režim a dávkovanie vitamínov pred nastávajúcou zimnou sezónou. Môže využívať všetky možnosti, ktoré mu ponúka rezortné stredisko ako štadión, posilňovňu, halu, čím má vytvorené dobré podmienky na tréning. Z nich zatiaľ najviac využíva práve posilňovňu. Má tiež prístup ku konzultáciám s odborníkmi – lekármi, fyzioterapeutmi a masérmi,“ priblížil F. Vavrinčík, ktorý sa aj s ďalšími zanietencami snaží prinavrátiť zašlú úroveň skokanského športu u nás. „Je to len prvá časť našej práce, ktorej snahou je postaviť slovenské skoky na lyžiach na nohy. Po ôsmich rokoch máme pretekára, ktorý môže súťažiť na medzinárodnej úrovni a štartovať na majstrovstvách sveta juniorov. Do budúcnosti by sme chceli prehĺbiť spoluprácu s Duklou a v prípade zlepšenia výkonnosti je možná pomoc aj v podobe materiálneho zabezpečenia či finančnej podpory. V horizonte 3 – 5 rokov by sme chceli, aby skoky na lyžiach boli súčasťou Dukly ako v minulosti. V 80. – 90. rokoch tu boli veľmi silným odvetvím aj s majstrami sveta a veľkou podporou zo strany armádneho strediska.“

Kapiaš sa naplno pripravuje na nadchádzajúcu zimnú sezónu. „Leto bolo pestré, absolvovali sme FIS kempy, dve kolá poľských pretekov Lotos Cup, ďalšie dve nás ešte čakajú v septembri a októbri. Predstavíme sa tiež na majstrovstvách Česka vo Frenštáte pod Radhoštěm, kde bude súťažiť so svojimi rovesníkmi. Erik je totiž vo svojej vekovej kategórii na Slovensku sám. V novembri príde na rad príprava na snehu a v decembri prvé preteky. Jeho výkonnosť rastie, aj keď v priebehu leta musel štyrikrát meniť lyže, vymenil lyžiarky aj špeciálne kliny. V nadväznosti na tieto materiálne zmeny musel upraviť aj techniku skoku, takže bolo toho dosť. Výsledkom tohto nášho snaženia by mal byť prijateľný výsledok na marcovom svetovom šampionáte juniorov,“ dodal Vavrinčík.