Lyžiar na tráve Ohrádka splnil v úvode SP svoj cieľ

Úspešný návrat do súťažného diania má za sebou slovenský reprezentant v lyžovaní na tráve Lukáš Ohrádka. Počas víkendu absolvoval vystúpenie na úvodnom podujatí seriálu Svetového pohára v tejto letnej verzii lyžovania, ktoré sa uskutočnilo v lyžiarskom stredisku Ahoj v Banke pri Piešťanoch. Ohrádka sa po trojročnej pauze predviedol 19. miestom v sobotňajšom šprint slalome a v nedeľu sa zlepšil, keď v klasickom slalome obsadil 14. pozíciu. Pred pretekmi sa vyjadril, že jeho cieľom bude skončiť do 15. priečky a snom dostať sa do prvej desiatky. Sám si uvedomoval, že to bude náročná úloha.

“Som spokojný, cieľ som splnil. Tri roky som bol prakticky bez tréningu. Pre súťažou som si dal pár tréningových jázd. Potešiteľné bolo, že som sa zlepšoval každou jednou jazdou. Škoda, že sa nešli ešte ďalšie dve kolá. Vzhľadom k tomu, že som tak dlho nestál na lyžiach, tak to išlo celkom dobre a moje výsledky nie sú zlé. Sám som bol prekvapený,” zhodnotil svoje vystúpenie Ohrádka, ktorý v minulosti odjazdil šesť sezón SP.

Nielen vďaka vyššiemu postaveniu vo výsledkovej listine, ale aj pocitovo sa mu viac vydaril klasický slalom. “Určite mám lepší dojem z nedeľňajších pretekov. V tejto disciplíne znamená zaváhanie menší problém ako v šprint slalome (v ňom sa idú spolu štyri jazdy, v každom kole po dve, z ktorých sa vždy lepšia počíta do celkového výkonu, pozn.), kde sa každá už aj malá chybička negatívne odzrkadlí na výslednom čase,” vysvetlil 37-ročný Slovák.

Ten si na tratiach 1. kola SP veril, keďže tunajší kopec mu vyhovuje, lebo nie je príliš strmý a ani náročný. “Platilo to v tom zmysle, že napriek tréningovému deficitu som mohol ísť naplno a nemusel som premýšľať, kde mám brzdiť a čo mi kopec dovolí. Na náročnejšom kopci by to bolo bez tréningu nepochybne horšie a komplikovanejšie. V oboch disciplínach ma predstihli dvaja Slováci, ale postupne som sa posúval bližšie ku chalanom, ktorí mali navyše výhodu domáceho kopca,” poznamenal Ohrádka.

Na Slovensku sa po oba dni predstavilo v mužských súťažiach po 34 pretekárov zo šiestich krajín. Prvenstvá si vyjazdili Mirko Hüppi zo Švajčiarska (šprint slalom) a Rakúšan Hannes Angerer (slalom). Zo Slovákov sa najvyššie umiestnil Adam Masár (v sobotu 9. a v nedeľu 6.). V kategórii žien bola počas oboch víkendových dní najlepšia Češka Alena Veselá, ale darilo sa aj Slovenke Nikole Fričovej, ktorá skončila druhá v šprint slalome a tretia v slalome.

“Špička tu bola kompletná. Ľahké to nebolo, predsa len mladí chalani trénujú pravidelne. Napriek tomu, že som sa lyžovaniu na tráve nejaký čas nevenoval, tak som sa presvedčil, že ešte dokážem zájsť solídne časy a môžem sa pokúsiť o dobrý výsledok v ďalšom priebehu sezóny,” povedal po podujatí jediný zástupca Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) v štartovom poli, ktorý zatiaľ nepozná miesto svojho ďalšieho štartu. “Ešte uvidím, kde sa predstavím. Musím totiž zladiť svoje pracovné plány v pozícii trénera.” Svoj návrat na trávnaté svahy by však rád smeroval k účasti na septembrových majstrovstvách sveta v Česku. Pred desiatimi rokmi dosiahol Ohrádka na svetovom šampionáte vo švajčiarskom Goldingene najcennejší výsledok svojej kariéry, keď bol v slalome ôsmy.

 

Výsledky – Svetový pohár v lyžovaní na tráve (Banka pri Piešťanoch):

Šprint slalom (sobota)
muži: 1. Mirko Hüppi (Švaj.) 35,61 s, 2. Martin Barták (ČR) +0,10, 3. Hannes Angerer (Rak.) +0,22, … 9. Adam Masár +1,04, 19. Lukáš Ohrádka (obaja SR) +2,55.
ženy: 1. Alena Veselá (ČR) 39,40 s, 2. Nikola Fričová (SR) +0,13, 3. Eliška Rejchrtová (ČR) +0,54.

Slalom (nedeľa)
muži: 1. Hannes Angerer (Rak.) 57,79 s, 2. Martin Barták (ČR) +0,47, 3. Jan Borák (obaja ČR) a Marcel Knapp (Nem.) obaja zhodne +1,12, … 6. Adam Masár +1,51, 14. Lukáš Ohrádka (obaja SR) +3,84.
ženy: 1. Alena Veselá 1:04,26 min, 2. Šárka Abrahamová (obe ČR) +0,64, 3. Nikola Fričová (SR) +0,67.