Rubrika: Láka ho prekonanie 200m méty, postupne sa chce dotiahnuť na najlepších

Tento týždeň predstavujeme slovenského reprezentanta v skokoch na lyžiach Erika Kapiaša. Povie nám viac o tom prečo odbehol od behu na lyžiach k skokom na lyžiach a čo ho na tejto adrenalínovej disciplíne najviac očarilo. Aké sú jeho sny a plány? Čítajte ďalej.  

Už je to bude pomaly desaťročie, čo malo Slovensko v skokoch na lyžiach zastúpenie v seriáli Svetového pohára zásluhou Tomáša Zmoraya, ktorý je zároveň doteraz posledný Slovák s účasťou na zimných olympijských hrách. Pred ním sa pravidelne v kolotoči Svetového pohára objavoval Martin Mesík a za čias spoločnej česko-slovenskej reprezentácie bol Martin Švagerko dokonca medailistom z majstrovstiev sveta a svetového šampionátu juniorov.

Napriek podmienkam vzdialeným od ideálu prežíva toto odvetvie na Slovensku aj v súčasnosti vďaka zanietencom, ktorí sa venujú výchove mládeže. Jedným z talentov nastupujúcej generácie je Erik Kapiaš, ktorý má za sebou premiéru na majstrovstvách sveta juniorov. Vo februári 2021 obsadil vo fínskom Lahti 45. miesto.

“Na MS do Fínska sme išli dva týždne vopred, aby sme niečo aj natrénovali. Bolo to dobré, lepšie ako prísť tesne pred začiatkom a absolvovať hneď preteky. Myslím si, že moje skoky takto vyzerali lepšie. Neboli zlé, ale určite mohli byť aj vydarenejšie. Boli tam určité rezervy, ale s dosiahnutým umiestnením som spokojný. Môj prvý svetový šampionát som si veľmi užil. Vládlo tam veľmi chladné počasie, bolo až mínus dvadsať stupňov, čo ma veľmi prekvapilo,” podelil sa Kapiaš o svoje dojmy z vrcholného podujatia uplynulej sezóny, v ktorej okrem toho štartoval aj na pretekoch FIS Cupu. “Tohtoročná sezóna bola celkom slabá, keďže sme mali málo skokov oproti konkurencii, ale napokon dopadla celkom úspešne.”

Nielen sedemnásťročný skokan dopláca na slabšie tréningové možnosti. “Na Slovensku je to v porovnaní so svetom biednejšie, pretože aktuálne máme funkčný len jeden mostík v Banskej Bystrici. Aj ten nie je taký veľký, ako by sme potrebovali,” poznamenal mladý Banskobystričan.

Skokom na lyžiach sa venuje od 10 rokov, od 14-ročný prvýkrát absolvoval FIS kemp. “Dostal som sa k tomu náhodou. Išiel som okolo a keď som skoky zbadal, hneď ma to zaujalo. Musel som sa tam ísť pozrieť. Tréner ma hneď zavolal, išiel som si to vyskúšať a zapáčilo sa mi to. Totiž mám rád adrenalínované športy. Prišlo mi to ako nádherný šport a najmä mi vyhovovalo, že je individuálny, keďže som chcel súťažiť sám za seba,” vrátil sa do minulosti Kapiaš, ktorý sa snaží brať skoky na pretekoch tak, ako keby išlo len o tréningové, nezaťažovať svoju myseľ a zachovať si chladnú hlavu.

Okrem spúšťania sa z mostíkov však občas zabŕdne aj do severskej kombinácie, čo je kombinácia skokov a behu na lyžiach. “Pre mňa je to druhoradá disciplína, ktorú až tak netrénujem. V rámci kondičnej prípravy však jazdím na bežkách či kolieskových lyžiach. Prevažne sa venujem skokom a aj seba vidím viac ako skokana.”

Športovec, ktorého vzorom je Rakúšan Stefan Kraft, svetový rekordér v letoch na lyžiach, prezradil aj svoju hlavnú motiváciu. “Je to dotiahnuť sa na najlepších a dokázať predovšetkým sebe, že na to mám. Na Slovensku ani nie je veľká konkurencia, preto sa viac orientujem na českých a poľských skokanov. Do budúcnosti by som rád zlepšil svoju prípravu vrátane počtu tréningov a skokov,” uviedol Erik Kapiaš a ešte odhalil svoje športové sny: “Chcel by som sa zúčastniť na ZOH, skočiť cez dvesto metrov a bodovať v seriáli Svetového pohára.”

FIS Athlete Biography of Erik Kapias