MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V BEHU NA LYŽIACH

Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach sa konali 25.-26.3.2023 v športovom areáli Štrbské Pleso.

Podujatie bolo zahájené piatkovým otváracím ceremoniálom v Kultúrnom dome v obci Štrba. V sobotu bol na programe šprint dvojíc voľnou technikou. Pretekov sa celkovo zúčastnilo takmer 300 bežcov na lyžiach v kategórií mladší a starší žiaci, dorastenci, muži a ženy. Okrem slovenských pretekárov sa na štart postavili aj športovci z Čiech a Poľska. Bežalo sa podľa kategórií 2 až 3 kolá na trati dlhej 0,5 km až 1,4 km.

Medzi dorastencami (2x2x1,4 km) získala prvé miesto dvojica Martin Borsík a Martin Stankoviansky (KBL Jasná Liptovský Mikuláš) s časom 15:40,9 min. Zlatú medailu pre dorastenky (2x2x1,2 km) si vybojovali Adela Liptaiová a Tamara Molentová (ŠK Železiarne Podbrezová) s časom 14:43,8 min.

V mužskej kategórii (3x2x1,4 km) sa víťazmi stali Poliaci Robert Bugara a Sebastian Bryja s časom 21:09,7 min. Najlepšou slovenskou mužskou dvojicou boli Damián Cesnek a Jakub Borguľa (MIX ŠKP ŽILINA/FAN TEAM), ktorí sa umiestnili na 2. mieste s časom 22:25,7 min.

Pretekov v ženskej kategórii (2x2x1,4 km) sa zúčastnili len slovenské bežkyne na lyžiach. Zlato si odniesli sestry Barbora a Marianna Klementové (Klub Lyžiarov Nováky), keď trať odbehli za 13:02,7 min.

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY

Majstrovstvá pokračovali v nedeľu behmi viac ako 280 športovcov viacerých vekových kategórií, od žiakov až po veteránov, pričom najmladší pretekári mali 7 rokov a najstarší pretekár – Milan Marton sa narodil v roku 1948. Bežalo sa klasickou technikou podľa kategórií na trati dlhej 2,8 km až 10 km.

Víťazov jednotlivých kategórií nedeľných behov majstrovstiev SR si môžete pozrieť vo výsledkovej listine TU

V nedeľu sa na Štrbskom Plese zároveň konali preteky FIS CUP.

V kategórii mužov na 30 km trati klasicky zvíťazil Poliak Robert Bugara s časom 1:27:34,1 hod. Andrej Renda (KBL Jasná Liptovský MIkuláš) sa umiestnil na 2. mieste, pričom za Bugarom zaostal o 2:21,1 min. Poľka Daria Szkurat zvíťazila medzi ženami, keď 15 km trať zabehla klasickou technikou s časom 46:17,9 min. Barbora Klementová (Klub Lyžiarov Nováky) obsadila druhú priečku, pričom na víťazku stratila 2:22,2 min.

Medzi pretekármi do 18 rokov sa v pretekoch FIS CUP najviac darilo Eliseyovi Kuzminovi (Kuzmina Team), ktorý obsadil 2. miesto na 10 km trati klasicky a Emílii Rendovej (KBL Jasná Liptovský Mikuláš), ktorá získala 1. miesto na 7,5 km trati klasicky.