Medzinárodný GRASSKI camp a úspešné finále FIS children CUP

Medzinárodný GRASSKI camp mladých športovcov v druhý augustový týždeň bol vynikajúcou prípravou pred finálovým pretekom FIS Children CUP.  V talianskom stredisku Malga Rivetta spoločne trénovala sedemdesiatka lyžiarov na tráve z piatich krajín. Prevahu mali žiaci z Českej republiky a domáci talianski lyžiari. Okrem nich prišli aj reprezentanti z Nemecka, Rakúska. Slovensko reprezentovali Matej Vitek, Lívia Lepejová a Alžbeta Bošková. Skupinu našich mladých lyžiarov celý týždeň viedol tréner Dušan Vitek.

Počas tréningových dní deti trénovali techniku jazdy pre obrovský slalom, paralelný slalom, slalom a prekážkovú trať gimkana – trať s rôznymi prvkami – skoky, lávky, 360-stupňová otočka. Organizátori sa postarali o srdečnú a priateľskú atmosféru v CAMP VILLAGE a o zaujímavý sprievodný program počas voľných chvíľ.

Camp vyvrcholil finálovým pretekom v slalome, gimkane a obrovskom slalome. O napínavú situáciu sa postarala Lívia, keď v prvom kole slalomu skončila s rovnakým časom s českou súperkou na priebežne prvej pozícii. Po vynikajúcej druhej jazde nakoniec časomiera ukázala Lívii o stotinu viac. Sklamanie muselo rýchlo vystriedať sústredenie sa na štart v gimkane, kde Lívia vybojovala rovnako striebornú medailu. V obrovskom slalome sa umiestnila na 3. mieste. V rovnakej kategórii súťažila aj Alžbeta, znižovala náskok súperiek a chcela sa prebojovať na pódium. V slalome nakoniec dosiahla 5. miesto, v gimkane 6. miesto a najlepšie umiestnenie – 4. miesto – získala v obrovskom slalome. Talentovaný lyžiar Matej diktoval úroveň vo svojej kategórii, predviedol vynikajúce jazdy a tešili sme sa tri krát zo zlata.

Matej mal celkovo najistejšiu pozíciu a bolo jasné, že vyhrá aj celkové hodnotenie svojej kategórie. Veríme, že slovenská hymna bude znieť častejšie aj vďaka Matejovi a aj vďaka ďalším našim mladým lyžiarom. Hneď za Matejom, na 2. mieste, sa v celkovom hodnotení FIS children CUP umiestnil jeho mladší brat Jakub Vitek. Miesto tesne za pódiom, 4. miesto celkovo, obsadil Daniel Veveričík. Zlato v celkovom hodnotení vybojovala aj nadaná Zuzana Kokošková, v kategórii dievčatá do 10 rokov. Slovenská lyžiarka Timea Volentierová sa vo svojej kategórii – dievčatá do 12 rokov  – umiestnila na 6. priečke. V kategórii do 14 rokov si naše dievčatá vybojovali vo FIS children CUP celkové pozície  – Lívia Lepejová 3. miesto, Alžbeta Bošková 4. miesto a Kristína Korienková 5. miesto. V celkovom hodnotení tímov sa slovenský tím umiestnil na 5. mieste.