Na MSJ v ruskom Krasnojarsku aj skikrosári Lozáková, Sanitrár a Válek

KRASNOJARSK (25. marca 2021) – Ruský Krasnojarsk je v súčasnosti dejiskom majstrovstiev sveta v akrobatickom lyžovaní a snoubordingu. Ďaleká Sibír hostí najväčšie talenty v oboch odvetviach z celého sveta, z ktorých sa v budúcnosti môžu stať víťazi pretekov Svetového pohára, majstri sveta či olympijskí šampióni. A nechýbajú medzi nimi ani slovenskí reprezentanti.

Zväz slovenského lyžovania (ZSL) bude mať v piatok 26. marca hneď tri svoje želiezka v ohni, keď do súťaží v skikrose zasiahnu Kayla Lozáková (štartové číslo 14), Ján Sanitrár (štartové číslo 27) a Jakub Válek (štartové číslo 23). Pre mladých reprezentantov spod Tatier je to unikátna príležitosť zmerať si sily s konkurenciou zo všetkých kútov planéty. Na uvedené trio čaká zajtra 26. marca 2021 kvalifikácia o 15:15 hod miestneho času a v prípade úspechu príde na rad aj finálová časť o medaily. V sobotu je v rovnakej disciplíne naplánovaná aj tímová súťaž. V dejisku šampionátu sa mladí Slováci pripravujú už nejaký čas, dnešný oficiálny tréning majú slovenskí reprezentanti už za sebou. „Trať na nás urobila úžasný dojem, je dlhá a takmer nepretržite sú na nej prekážky, vlny, schody, skoky a klopené zákruty. Po prehliadke trate mal každý pretekár možnosť vyskúšať si trať dvakrát, čo aj všetci využili. Po trénerskej stránke som zatiaľ s výkonom pretekárov spokojný,“ opisuje aktuálnu situáciu po skončení oficiálneho tréningu na súťažnej trati Ján Sanitrár, hlavný tréner slovenských reprezentantov.

Už len samotná účasť na juniorskom svetovom šampionáte v Rusku je pre mládež zo Slovenska obrovskou školou do ďalšej športovej kariéry. ZSL sa usiluje o zisk štatútu národného športového zväzu pre všetky lyžiarske disciplíny a vyslanie pretekárov do ruského mesta Krasnojarsk, v ktorom sa pred dvoma rokmi konala Svetová zimná univerziáda, je potvrdením, že záujem o podporu smeruje do každého odvetvia.

„ZSL je tu pre každého jedného lyžiara, ktorý prijme našu filozofiu, a je úplne jedno, akej lyžiarskej disciplíne sa venuje. Pre nás sú prvoradé deti a šport. Máme jasnú filozofiu, že všetky peniaze, ktoré získame od štátu, budú použité na samotné lyžovanie,“ dlhodobo tvrdí výkonný viceprezident ZSL Ladislav Smolen.

Na spojenom juniorskom svetovom šampionát v snoubordingu a akrobatickom lyžovaní v Rusku už viacerí Slováci majú za sebou svoje vystúpenia. Michael Oravec si v  akrobatickom lyžovaní vybojoval skvelé 4. miesto v disciplíne big air a 5. priečku v slopestyle, medzi snoubordistami boli v druhej desiatke výsledkových listín Eva Hanicová v slopestyle a Katarína Pitoňáková v snoubordkrose, Samuel Sákal obsadil 33. pozíciu v snoubordkrose juniorov. MSJ v Krasnojarsku sa definitívne skončia v sobotu 27. marca.