Štrbské Pleso hostí vyvrcholenie Svetového pohára kategórie Masters

ŠTRBSKÉ PLESO (26. marca 2021) – Sezóna Svetového pohára v zjazdovom  lyžovaní sa síce už skončila pre profijazdcov, vyvrcholenie ročníka v kategórii  Masters začalo práve dnes. Na Štrbskom Plese je na programe Svetový pohár v slalome aj obrovskom slalome. Súťaže sú určené pre pretekárov od 30 rokov a medzi štartujúcimi nie sú výnimkou ani osemdesiatnici, na Slovensku bude mať najstarší účastník 89 rokov.

Organizátori podujatia vo Vysokých Tatrách avizujú spolu štart až 100 pretekárov  z desiatich krajín naprieč desiatimi vekovými kategóriami. Okrem domácich Slovákov sa na Štrbskom Plese predstavia aj jazdci zo Slovinska, Česka, Chorvátska, Talianska, Nemecka, Lotyšska, Litvy, Poľska a Švajčiarska. Už dnes 26. marca od 9.00 h prebieha vyvrcholenie sezóny práve v slalome. Počas víkendu sa bude o body do SP súťažiť v obrovskom slalome. Jedny preteky sa uskutočnia v sobotu od 9.00 h a finále sezóny v nedeľu je naplánované tiež od 9.00 h.

A súťažiť sa nebude iba o body do Svetového pohára, ale aj v ďalších súťažiach – Pohár Zväzu Slovenského lyžovania Masters a Open či Višegrad Masters Cup. Pred vyvrcholením sezóny SP sa preteky tohto rangu konali v Chorvátsku, USA, Slovinsku, Taliansku či Japonsku, pričom ďalšie destinácie z hry vyradila pandémia koronavírusu. A tá, bohužiaľ, znemožnila aj účasť divákov na tomto veľmi milom podujatí.

Riaditeľom tohto týždňových pretekov na Štrbskom Plese je Richard Králik, organizačný výbor vedie Pavol Krasuľa a technickou delegátkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Jana Gantnerová. Zástupcom pretekárov je Piotr Stolarczyk a v organizačnom výbore Zväz slovenského lyžovania (ZSL) zastupujú Ladislav Smolen, Janka Štaffenová. Slovenským organizátorom sa na prípravu podujatia podarilo získať povolenie príslušných inštitúcií a aj keď FIS neverila, že sa finále SP Masters v tejto sezóne uskutoční, Slováci dôveru nesklamali.

V Tatrách očakávajú rovnú stovku súťažiacich a nebyť nepriaznivej situácie spojenej s pandémiou koronavírusu, toto číslo mohlo byť ešte omnoho vyššie. Rôzne obmedzenia v tomto smere však urobili škrty. Ako je v dnešnej mimoriadne zložitej dobe zvykom, všetci účastníci musia dodržiavať prísne predpisy a nariadenia zameranú na bezpečnosť všetkých.

Našimi očakávaniami je obhajoba umiestnení vo Svetovom pohári slovenskými pretekármi. Tiež chceme, aby sa podujatie zaobišlo bez zranení a všetci zažili pekné chvíle na snehu v športovej nálade. Masters pretekári sú tí vzoroví, láska k športu je práve to, prečo sa zúčastňujú takýchto podujatí,“ uvádza Richard Králik riaditeľ pretekov.

V aktuálnej sezóne sa spomedzi Slovákov najviac darí Dušanovi Ambrosovi, ktorý je lídrom hodnotenia Svetového pohára v slalome medzi mužmi od 50 do 54 rokov a v celkovom poradí SP mu v kategórii patrí 3. priečka. Výborne je na tom aj Roman Staník medzi mužmi od 40 do 44 rokov, v celkovom hodnotení SP mu patrí 2. priečka.

Na Štrbskom Plese by zo Slovákov mala byť najskúsenejšou Anna Blahútová (nar. 1954) z KAL Jasná a medzi mužmi František Dolník k (nar. 1933) z klubu ŠK ZP Pegas Remata.