PARAALPSKÍ LYŽIARI BUDÚ POČAS ZIMNEJ SEZÓNY SÚČASŤOU MEDZINÁRODNÝCH PRETEKOV

V poradí druhá lyžiarska sezóna pod taktovkou Zväzu slovenského lyžovania v úlohe národného športového zväzu nominovala do slovenskej reprezentácie po prvýkrát aj paraalpských lyžiarov. Integrácia telesne znevýhodnených športovcov do štruktúr Zväzu slovenského lyžovania skončila a paralyžiari sa tak mohli registrovať na medzinárodné preteky.

Nevidiaci Marek Kubačka s dlhoročnou navádzačkou Máriou Zaťovičovou absolvovali celú letnú prípravu v domácom prostredí v Dolnom Kubíne. V pláne majú najmä obrovský slalom, v ktorom sa už niekoľko sezón držia v absolútnej svetovej špičke. Cieľom tejto sezóny je celkové umiestnenie v obrovskom slalome SP do 5. miesta.

Marek, aké sú vaše očakávanie v novej sezóne?

„Hlavný fokus je na obrovský slalom na Svetovom pohári, ktorý bude už v decembri. Neskôr počas januára, februára a v marci. Obrovský slalom je taká moja najsilnejšia disciplína, budeme sa snažiť dať do toho maximum v rámci tréningu a aj pretekov. Možno budeme štartovať aj super-G, ale zatiaľ nevieme presne kde a koľkokrát.“ potvrdil svoje ambície Marek.

Marek a Mária momentálne trénujú hlavne na rakúskom ľadovci Hintertux. Okrem pretekov v Steinach am Brenner ich najbližšie čakajú tréningy na snehu. Obaja dúfajú, že sa uskutočnia hlavne na domácej pôde. Zisťovali sme, v akej sú forme: „Formu stále dolaďujeme a hlavne sa zameriavame na našu najsilnejšiu disciplínu – obrovský slalom. Nálada vládne optimistická ako vždy.“ prezrádzajú so smiechom. „My s Marekom máme zriedka zlú náladu, takže u nás je to väčšinou len veselé,“ dodáva Mária.

Na sezónu sa slabozraká paraalpská lyžiarka Alexandra Rexová so svojím navádzačom Hugom Rybárom pripravovali už od marca a nechýbal ani týždeň bez snehu. Sezóna bola dokonalá. V auguste sme sa s REXA tímom podobne ako Petra Vlhová, zúčastnili dlhého trénovania v ďalekej Argentíne. Mali sme kopec sami pre seba a podmienky na trénovanie boli perfektné. Môžem skonštatovať, že to bola najpestrejšia a najlepšia sezóna celej mojej kariéry.“ zhodnotila Alexandra.

Aké sú tvoje očakávania a ciele v novej sezóne?

„Očakávania a ciele sú veľké. Som športovkyňa v mladom veku, ktorá má obrovské sny a nevidí v ničom problém. Možno to vyznie ako klišé, ale ten, kto tvrdo a hlavne poctivo maká, dosiahne časom to, na čom pracuje a po čom túži. Naším cieľom je zabodovať a siahnuť po ďalšom glóbuse.“

Alexandru čaká posledný výjazd v Rakúsku a odtiaľ sa spoločne presúvajú na prvé preteky do švajčiarskeho St. Moritzu. „Neviem, akými slovami popísať moje pocity, ale som v takej psychickej pohode, v akej som už dlho nebola. Mám nový tím, REXA [TEAM]*, skvelého trénera, Mareka Garaja, s ktorým sme nastavili všetko tak, aby som bola v čo najlepšej forme. Nielen mentálnej, ale aj fyzickej. Jeden z mojich cieľov bolo dokonca pribrať 8 kíl, čo som spozorovala na oblečení hneď po troch mesiacoch trénovania. Cítim sa pripravená, silná a pripravená pretekať. Mám okolo seba skvelý tím, rodinu, priateľov a sponzorov, ktorí kráčajú na mojej ceste spolu so mnou.“

Naši reprezentanti na záver prezradili, ktoré lyžiarske stredisko patrí k ich najobľúbenejším:

Marek Kubačka: To je pomerne ťažká otázka, ale Jasnú máme veľmi radi, hlavne, čo sa týka tréningu. Sú tam výborné podmienky, pekné prostredie a super ľudia. Takže na tréning je Jasná číslo 1, ale dlhé roky chodíme tréningovo aj do Hintertuxu. A obľúbené zjazdovky? Určite jedna z mojich obľúbených pretekárskych je Krajnska Gora v Slovinsku. Ale nájdu sa aj mnohé iné.“

Mária Zaťovičová: „Ja sa pridávam k Marekovi, pretože ak sa kopec páči Marekovi, páči sa, samozrejme, aj mne. Vtedy viem, že nám to tam bude dobre ladiť. A ako sa hovorí, doma je doma, takže Jasná je pre nás jedna z tých lepších stredísk.“

Alexandra Rexová: Jednoznačne Cerro Perito Moreno – Argentína. Široký kopec s jednou našou obrákovou, slalomovou či Super G traťou. Pre môj hendikep sú tieto podmienky najvhodnejšie. Akonáhle máme tréning niekde v Rakúsku, kde sú brány nasekané z oboch strán…bez navádzača by som sa stratila.“