Svetový pohár v lyžovaní na tráve, Rettenbach

V uplynulom víkende sa uskutočnili prvé preteky Svetového pohára v lyžovaní na tráve pre trávarov v známom rakúskom stredisku Rettenbach .
Naše farby tu hájili dve juniorky. Skúsená NIKOLA FRIČOVÁ a prvým rokom juniorka TATIANA SUCHÁ. Za mužskú stranu pretekového poľa bojoval takpovediac usilovný nováčik medzi Grasski lyžiarmi TOMÁŠ NORIS. Počasie prvý deň pretekov príjemné, i keď trochu veterné napovedalo, že kopec hodinu po hodine bude rýchlejší. Ranný tréning absolvovali pretekári bez menšieho zaváhania sa rozjazdili a boli sme v očakávaní prvých štartov tohto ročníka svetového pohára. Je nutné povedať, že tak ako v mužskej časti štartového poľa, tak aj v tej ženskej pribudli nové juniorské tváre, ktoré mali premiéru vo sveťáku a chuť po víťazstve. Prvé kolo sa bohužiaľ pre našich stalo osudným práve Tomášovi Norisovi, ktorý 3 brány pred cieľom zavliekol ruku do brány a nasledoval nekontrolovateľný pád. Všetko však napriek tomu dopadlo dobre a Tomáš na druhý deň opäť štartoval v SUPER G. Naše dievčatá sa snažili o čo najlepší výsledok avšak domáce Rakúšanky aj vzhľadom na domáce prostredie boli proti a zabodovali. Nika na ktorej leží obhajoba glóbusu z minulej sezóny obsadila v Obrovskom slalome nakoniec posledné hodnotené 5. miesto a nováčikovi Tatiane Suchej sa ušlo 8. miesto zo 14 pretekárok z SVK,CZE,AT,ITA,CH,DE .
Prvé kolo bolo náročné a bojovali s ním viacerí pretekári, čo sa podpísalo aj po viaceré výpadky či pády. Ten sa nevyhol ani Tatiane, tá sa však ešte dokázala vrátiť do trate a dokončiť prvé kolo tak, aby mohla štartovať a zbierať ďalšie skúsenosti a body aj v tom kole nasledujúcom. Po takpovediac nie celkom úspešnom vstupe do prvého dňa sme si chceli napraviť chuť v SUPER G a tak ako v prvom pretekovom dni sme si trať vyskúšali v ranných tréningových jazdách. Super G sa išlo za priaznivých poveternostných podmienok a trať bola v dobrej kondícii a tak nestálo nič v ceste urobiť kvalitné jazdy a pokúsiť sa zabojovať o dobré umiestnenia. Ako to už býva v super G všetko je o detailoch materiáloch dobrej stope kvalitnom štarte a následnej rýchlej jazde. Tak to aj bolo a u dievčat bol rozdiel medzi 1. miesto a 10. miestom, na ktorom skončila Tatiana Suchá 1,53s., pričom na 3. miesto bola strata len 0,79s. Nikola aj keď mala opäť snahu o čo najlepší výsledok tentokrát nesiahala ani na pódium a skončila na konečnom 7. mieste so stratou na 1. miesto 1,31s, so stratou na 3. miesto cca. 0,5s. Tomáš sa postupne napráva a učí sa hľadať ideálne nastavenie pre jazdu, techniku a skúsenosti s kopcami a aj napriek snahe v SUPER G to bohužiaľ nestačilo na špičku mužského svetového poháru a skončil na 25. mieste. Bol mierne sklamaný zo zajazdeného času, ale nie nič čo sa nedá napraviť. V jazde boli však určité zmeny na ktoré si Tomáš dal pozor a verím, že aj jemu svitne na lepšie umiestnenie, na ktoré bude potrebné ešte doladiť niektoré technické prevedenia jazdy. Aj napriek nie práve očakávaným výsledkom sme na začiatku sezóny, ktorá sa práve začala a verím, že naši pretekári ešte nejaké to pódium na Slovensko privezú. Za vedúceho výpravy sa im chcel poďakovať za reprezentáciu krajiny a popriať im do ďalšieho kola viac športového šťastia.