V mladšom doraste nádeje s potenciálom do budúcnosti

Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach mali v uplynulej sezóne zastúpenie aj na najvýznamnejšom podujatí – zimných olympijských hrách v Pekingu, kde štartovala až pätica športovcov. Snaha o zlepšenie výkonnostnej úrovne pretekárov v tomto športovom odvetví je dlhodobo hlavnou témou. Uplynulé obdobie v nasledujúcom rozhovore zhodnotil Ondrej Tuka, športovo-technický riaditeľ severských disciplín, ktorý načrtol aj chystajúce sa zmeny pred sezónou 2022/2023.

Ako sa podarilo naplniť očakávania vo vašej sekcii počas uplynulej zimy?
“Myslím si, že z hľadiska organizácie pretekov odviedli kluby veľmi dobrú robotu. Celkovo sa konalo 6 kôl (jedno kolo v rámci M-SR) Pohára ZSL v behu na lyžiach. Veľkým prínosom a pozitívom je účasť zahraničných pretekárov v Pohári ZSL, a to napriek skutočnosti, že národné podujatia nemajú priradený štatút pretekov FIS.”

Čo považujete za vrcholy v podaní našich pretekárov v predchádzajúcej sezóne?
“Vrcholmi boli zimné olympijské hry, majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov a Európsky olympijský festival mládeže. Smutnou stránkou veci je účasť bez nejakého výraznejšieho výsledku, čo sa, žiaľ, v ostatnom čase deje pravidelne.”

Ako ste vyhodnotili účinkovanie reprezentantov na vrcholných medzinárodných podujatiach?
“Aj uplynulá sezóna nám ukázala, aká je reálna výkonnosť slovenských bežcov na lyžiach. Výsledky na všetkých podujatiach medzinárodného významu boli pre mňa ako športovo-technického riaditeľa sklamaním, ale nedivím sa im. Je to iba dôsledok fungovania behu na lyžiach v poslednej dekáde.”

Objavili sa noví pretekári, ktorí sa zaradili medzi našu domácu špičku?
“Keďže máme problém s členskou základňou v kategóriách staršieho dorastu a dospelých, nemôžeme sa baviť o nejakých menách, ktoré sa dostali na takú výkonnostnú úroveň, ktorá by ich oprávňovala radiť sa medzi domácu špičku. Naopak, v mládežníckej kategórii mladší dorast sa prejavili pretekári s veľkým potenciálom do budúcna.

Čo pripravujete na nadchádzajúcu zimu?
“V nadchádzajúcej zimnej sezóne pripravujeme v spolupráci s klubmi tradičné podujatia ako FIS Slavic Cup, Pohár ZSL v behu na lyžiach, majstrovstvá Slovenskej republiky.

Aké podujatia budú prioritou pre našich reprezentantov?

V budúcej sezóne sa konajú dve podujatia medzinárodného významu, ktoré budú prioritné pre našich pretekárov – majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 v kanadskom Whistleri a svetový šampionát v slovinskej Planici. Príprava je podriadená týmto dvom podujatiam tak, aby sme sa na konci sezóny nemuseli hanbiť. Pre našich mladších reprezentantov vo vekovej kategórii do 18 rokov bude prioritou úspešná účasť na Európskom olympijskom festivale mládeže v talianskom  stredisku Sappada. Okrem toho sa uskutočnia Zimné svetové univerzitné hry v Lake Placid, avšak toto podujatie nie je pre nás priorita.

Udejú sa nejaké zmeny v reprezentačných tímoch?
“Zmeny v reprezentácii určite nastanú. Je potrebná generačná výmena. Do družstva budú zaradení pretekári, ktorých dlhodobý cieľ bude úspešná účasť na ZOH v roku 2026 a aj tí, ktorých prioritou je zlepšenie výkonnostnej úrovne na takú, aby sa úspešne adaptovali v ´skutočnom´ dospeláckom lyžovaní.