V Schladmingu šanca na malý glóbus, ľadová trať a strmší profil by mali Vlhovej vyhovovať

Slovenská lyžiarska hviezda Petra Vlhová po nedeľňajšom triumfe v slalome v slovinskej Kranjskej Gore zamierila do Rakúska, kde ju v utorok v Schladmingu čaká nočný slalom, ktorý je náhradou za zrušené preteky vo Flachau. Dvadsaťšesťročná Liptáčka v pondelok trénovala neďaleko dejiska pretekov – na kopci v stredisku Reiteralm. „Predovšetkým sme si chceli skúsiť podklad na svahu, ktorý bude na súťažnom kopci pravdepodobne rovnaký ako na tréningovom, aby Peťa vedela, do čoho ide. S kopcom v Schladmingu nemáme žiadne skúsenosti, ale strmší profil trate by jej mohol sedieť. Čakáme, že trať bude mať ľadový povrch, čo jej vyhovuje a my to takisto vítame. Bude dobre pripravená,“ uviedol po Vlhovej tréningu Matej Gemza, asistent trénera Maura Piniho.

Slovenka má v uplynulých dňoch za sebou náročný program. „Samozrejme, po tejto šnúre pretekov a presunov nie je jednoduché sa udržať v top forme, ale Peťa má stále dosť síl a pracujeme na tom, aby nielen dobre trénovala, ale i regenerovala. A tým pádom bola veľmi dobre pripravená na utorkový slalom v Schladmingu. Na druhej strane je však dôležité pokračovať a hýbať sa, lebo telo veľmi zle reaguje, keď má takúto pauzu medzi pretekmi. Veríme, že to zvládne,“ poznamenal Gemza k pretekom, ktorých 1. kolo je na programe o 18.00 h a 2. kolo od 20.45 h: „Je to nezvyčajný čas, ale myslím si, že to nebude problém, hoci je to tak trochu na hrane, keďže ona v tých večerných časoch obvykle chodí spávať. Peťa však s tým má z minulosti skúsenosť z Flachau. Zajtra si dlhšie pospí, potom jej vymyslíme program, aby jej rýchlejšie prešiel čas a večer pôjdeme na to.“

V novom kalendárnom roku má obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu za sebou tri vystúpenia: víťazstvá v slalomoch v Záhrebe a v Kranjskej Gore, kde bola navyše 15. v obrovskom slalome. „Nie je ľahké udržať si motiváciu, ale kalendár je dávno určený. Vieme, ako sa na nahustený program nastaviť, takisto aj Peťa má skúsenosti z predošlých sezón,“ pokračoval Gemza, podľa ktorého slov bola 15. priečka veľkou školou aj pre jej trénerov.

Vlhová môže v utorok v predstihu potvrdiť zisk malého glóbusu za slalom v rámci Svetového pohára 2021/2022. „Áno, vieme o tom, mohlo by to vyjsť, ale stále je pred nami ešte veľa slalomov a prakticky aj polovica sezóny, takže toto vôbec neriešime,“ tvrdí spolupracovník Piniho.

Petra Vlhová je v aktuálnom ročníku jasnou jednotkou v najtočivejšej disciplíne, keď ovládla päť zo šiestich slalomových pretekov. „Je to určite vďaka tomu, že sme sa v tréningu zamerali práve na slalom a obrovský slalom, hoci v ňom to zatiaľ nie až tak výrazne potvrdzuje. Peťa je roky slalomové dievča, toto je jej silná disciplína v nej má najväčšiu motiváciu potvrdiť dominanciu. Dokazuje to vďaka stabilite jázd, výsledkov, techniky, dokáže zachovať pokoj a má nad všetkým veľký prehľad,“ dodal M. Gemza.