Vo veku 90 rokov zomrel legendárny bežec na lyžiach, olympionik Rudolf Čillík

Z Kremnice prišla smutná správa. Vo veku 90 rokov tam v nedeľu 9. januára zomrel legendárny bežec na lyžiach, zaslúžilý majster športu a olympionik zo Squaw Valley 1960 Rudolf Čillík.

Rodák z Kremnice bol v 60. rokoch minulého storočia pod trénerským vedením Jána Terezčáka najúspešnejším československým bežcom na lyžiach a celé desaťročie bol aj kapitánom reprezentačného družstva. Pritom do reprezentácie sa dostal až vo veku 25 rokov. ČSR reprezentoval dvadsaťpäťkrát na rôznych medzinárodných pretekoch.

Člen Baníka Kremnica štartoval na VIII. zimných olympijských hrách v Squaw Valley 1960 (na 30 km trati skončil tridsiaty, na 15 km obsadil 36. miesto), aj na majstrovstvách sveta v Zakopanom 1962 a v Osle 1966 (najlepší výsledok dosiahol pri druhej účasti – 23. miesto na 50 km).

V rokoch 1957 – 1967 získal Čillík dovedna deväť individuálnych titulov majstra Československa – tri na 15 km trati, až päť na 30 km a jeden na 50 km. Ďalšie dva majstrovské tituly pridal ako člen štafety Stredoslovenského kraja.

Po skončení pretekárskej kariéry vo veku 34 rokov Rudolf Čillík dlho pôsobil ako úspešný mládežnícky tréner. Bol prvým trénerom Gabriely Sekajovej, ktorá sa neskôr stala dodnes jedinou slovenskou medailistkou z majstrovstiev sveta v behu na lyžiach (v roku 1974 vo Falune). Po vydaji pod priezviskom Svobodová bola členka striebornej štafety bežkýň ČSSR na ZOH 1984 v Sarajeve a je dodnes jediná slovenská lyžiarka s olympijským kovom. Okrem nej Čillík v začiatkoch na bežkách trénoval aj neskoršieho olympijského víťaza v chôdzi Jozefa Pribilinca.

Významné bolo aj funkcionárske pôsobenie Rudolfa Čillíka. Dlhší čas bol šéfom bežeckého úseku a členom predsedníctva slovenského lyžiarskeho zväzu, pôsobil aj v orgánoch federálneho zväzu. Bol jeden zo zakladateľov a niekoľko rokov riaditeľ Bielej stopy SNP, ako aj riaditeľ Bezroukovho memoriálu. Založil aj ďalšie menšie preteky. Zaslúžil sa o postavenie umelej tréningovej 300 m dlhej bežeckej na Revolte a podieľal sa na výstavbe lyžiarskych bežeckých tratí na Skalke.

Rudolf Čillík pôsobil aj ako podpredseda Olympijského klubu Banská Bystrica a člen etickej rady Slovenského olympijského výboru (SOV). V roku 2002 mu Slovenský olympijský výbor udelil Strieborné kruhy SOV a v roku 2013 Zlatý odznak SOV. Boli tak ocenené jeho mimoriadne zásluhy o rozvoj lyžovania na Slovensku.

Zdroj: www.olympic.sk