Vlhová začala v Argentíne hlavnú časť prípravy, jej otec verí, že opäť bude dôvod na radosť

Slovenská lyžiarska hviezda Petra Vlhová sa naplno pripravuje na nadchádzajúcu sezónu na juhoamerickom kontinente. Jej najväčší úspech z uplynulej zimy si pripomenuli vo štvrtok na volebnej konferencii Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) v Banskej Bystrici. Za zisk zlatej medaily z olympijského slalomu v čínskom Pekingu dostala ocenenie, ktoré namiesto nej prevzal jej otec Igor Vlha. Ten priznal, že v lete stihol stráviť nejaký čas aj so svojou dcérou. „Keď bola doma, mali sme nejaké opekačky, boli sme na Liptovskej Mare. Taká naša klasika,“ prezradil Vlha.
Hlavná fáza prípravy Petry Vlhovej na nadchádzajúcu zimnú sezónu sa začala práve teraz. „Systém prípravy je trochu iný ako u predchádzajúceho trénera Livia Magoniho. Je trochu voľnejší, na lyže chodíme podstatne menej. Na prípravu sa nedávno presunula do Argentíny, keďže v Európe na ľadovcoch neboli pre teplé počasie vhodné podmienky. Jej argentínske sústredenie bolo vopred plánované. Už tam mala ísť aj vlani, ale vtedy bol problém s COVID-19. Teraz to vyšlo celkom dobre. Som prekvapený, aké sú tam podmienky z hľadiska zjazdoviek, k dispozícii dosť dlhá trať a dobré snehové podmienky. Trénujú tam aj Švajčiarky, Slovinky, Nemky. Zatiaľ si to pochvaľuje, ale je tam iba pár dní. Uvidíme, ako sa bude cítiť a čo bude hovoriť po dvadsiatich dňoch. Po lete venovanému viac kondícii tam Peťa absolvuje tvrdú mesačnú prípravu čisto na lyžiach, potom si oddýchne a môžeme s radosťou očakávať štart nového ročníka Svetového pohára. Na novú sezónu sa už tešíme a očakávame, kedy to zase príde. Peťa to takisto ako každý rok zobrala vážne, takže si myslím, že sa máme na čo tešiť. Dúfame, že to vyjde, Slovensko bude zase hrdé na jej výkony a bude dôvod na oslavy,“ priblížil Igor Vlha.
Nájsť motiváciu po veľkých úspechoch a zisku cenných trofejí nebýva jednoduché. Aj 27-ročná Liptáčka sa musela akoby znovu ´nakopnúť´. „Videl som na nej, že nemá takú motiváciu a chuť. Manželke som povedal, že tá sa vráti, keď ju prvýkrát zdolá jej konkurentka Mikaela Shiffrinová. Časom to z Peti opadlo. Prišla letná príprava, ocitla sa vo svojom skvele vyskladanom tíme a opäť sa takpovediac chytila. Potrebovala si len oddýchnuť a vyčistiť hlavu a už znova má ten správny drajv. Nevidím v tom problém,“ poznamenal otec olympijskej víťazky, ktorý sa vyjadril aj k obmene v Ski Teame Vlha. „Asi to bol správny krok, ktorý som konzultoval s Petrou. Nový servisák Brice Bottollier je podľa prvého hodnotenia veľmi príjemný. Je naladený na našu chémiu v tíme. Ja som mal informácie, že je to správny človek na správnom mieste, čo sa potvrdzuje. Peťa si ho tiež pochvaľuje. To nasvedčuje, že to bola dobrá voľba.“

Po návrate z Argentíny čaká zverenku trénera Maura Piniho týždeň relaxu doma, potom týždeň prípravy na snehu a následne sa týždeň pred Söldenom už bude snažiť nastaviť na klasický súťažný rytmus. Vlha verí, že pred tým, čo ju čaká od októbra, bude mať správny hlad po lyžiach. „Ťažko hovoriť pred sezónou o métach. Poteší nás každý dobrý výsledok. Budeme mať majstrovstvá sveta vo francúzskych dejiská Courchevel a Méribel. Je pred nami niekoľko výziev. Peťa si ich dá do hlavy a spravíme všetko, aby to fungovalo tak, ako má. Chceme sa sústrediť na slalom a obrovský slalom, ale neviem ešte, ako to bude s rýchlostnými disciplínami. Uvidíme, ako sa to bude priebežne vyvíjať od pretekov k pretekom,“ dodal Igor Vlha.

Foto: ZSL/Marián Bárdi, FB P. V.