Výkonný výbor ZSL schválil návrh nominácie slovenských reprezentantov

BRATISLAVA (20. január 2022) – Slovenské lyžovanie a snowboarding bude mať v Pekingu na zimných olympijských hrách 2022 jedenásť reprezentantov, ktorých ako nominačný návrh schválil Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) zobral návrh nominácie pretekárov ZSL na vedomie, následne návrh schvaľuje na valnom zhromaždení SOŠV, ktoré sa uskutoční v piatok 21. januára 2022.

V zjazdovom lyžovaní budú reprezentovať Slovensko najväčšia medailová nádej Petra Vlhová, bratia Adam a Andreas Žampovci, ako aj dvojica nádejných pretekárok Rebeka Jančová a Petra Hromcová. V behu na lyžiach bude mať Slovensko kvarteto zástupcov v zložení Peter Mlynár, Ján Koristek, Barbora Klementová a Alena Procházková. Na základe extra pridelenej kvóty sa na olympiádu nominovala aj bežkyňa Kristína Sivoková. V moderných disciplínach sa v slovenských farbách predstaví Klaudia Medlová v snowboardingu.

„Nominácia Petry Vlhovej, Adama Žampu a Klaudie Medlovej bola jasná už na začiatku sezóny, a to už na základe ich dovtedajších výsledkov vo Svetovom pohári a na majstrovských šampionátoch. Cez kvalifikáciu si svoje miesto na olympiáde zabezpečili Petra Hromcová a Rebeka Jančová, ktoré sa najlepšie popasovali s kvalifikačnými kritériami a dopĺňajú tak ženskú nomináciu,“ hovorí prezident ZSL Ján Krajčík. V prípade behu na lyžiach táto zimná olympiáda bude v znamení návratu Petra Mlynára do reprezentácie a Alena Procházková bude štartovať už na svojej piatej olympiáde,“ objasňuje nominácie prezident zväzu.

„Nominácia sa odvíjala od výsledkov a od toho, ako štartovali pretekári počas celej sezóny vo svojich disciplínach. Mrzí nás, že miesto vo výprave na ZOH tesne uniklo snowboardistovi Samuelovi Jarošovi. Najväčšie očakávania vkladáme do Petry Vlhovej a Adama Žampu v technických disciplínach zjazdového lyžovania a tiež snowboardistke Klaudie Medlovej, ktorej zas veríme, že uspeje vo svojej prioritnej disciplíne Big Air,“  poznamenal k zloženiu nominácie generálny sekretár ZSL Radovan Cagala.

Návrh nominácie pretekárov ZSL na ZOH 2022 v čínskom Pekingu:

Snowboard Freestyle
Klaudia MEDLOVÁ (Slopestyle, Big Air)

Zjazdové lyžovanie
Petra VLHOVÁ (slalom, obrovský slalom, alpská kombinácia, superobrovský slalom)
Rebeka JANČOVÁ (slalom, obrovský slalom, superobrovský slalom, tímová súťaž)
Petra HROMCOVÁ (slalom, obrovský slalom, superobrovský slalom, tímová súťaž)
Adam ŽAMPA (slalom, obrovský slalom, tímová súťaž)
Andreas ŽAMPA (slalom, obrovský slalom, superobrovský slalom, tímová súťaž)

Bežecké lyžovanie
Alena PROCHÁZKOVÁ (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint, 30 km voľnou technikou s hromadným štartom)
Barbora KLEMENTOVÁ (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint)