1. vzdelávací seminár trénerov bežeckých klubov

Zväz slovenského lyžovania pokračuje v aktivitách vzdelávania trénerov a 15.10.2022 zorganizoval 1. vzdelávací seminár trénerov bežeckých klubov. V Závažnej Porube sa stretli odborníci z rôznych oblastí bežeckého lyžovania.

Starosta Závažnej Poruby Pavol Betko je veľký fanúšik a podporovateľ športu a jeho plán je vybudovať v obci trať na kolieskové lyže, kde by aj naši športovci mohli v lete trénovať.

Seminár otvoril manažér sekcie severských disciplín Daniel Granec, kde predstavil jednotlivých prednášajúcich a odovzdal slovo prvému odborníkovi Ladislavovi Švandovi.

LADISLAV ŠVANDA žije dlhodobo v Ramsau, je Dipl. tréner, olympionik, získal bronz z Calgary a Lahti, je niekoľkonásobný víťaz SP v behu na lyžiach, 3x víťaz MS na kolieskových  lyžiach, má 40 rokov skúseností v bežeckom lyžovaní, kde prispel k vybudovaniu švajčiarskeho modelu bežeckého lyžovania, a taktiež pripravoval svetových velikánov zvučných mien v behu na lyžiach a v poslednom rade bol aj kondičným trénerom zjazdára Marcela Hirschera. Vo svojej prednáške sa zaoberal koncepciou výkonnostného rozvoja športovcov v kategóriách U12 až U16 a taktiež systémom bežeckého lyžovania v Rakúsku, Švajčiarsku. Jeho prednáška bola popretkávaná zážitkami zo svetových pohárov, z tréningového procesu rôznych osobností a velikánov bežeckého lyžovania. Zo strany účastníkov bol veľký záujem sa dozvedieť čo najviac z jeho života a tým, že pracuje aj vo vývojovom oddelení firmy Atomic, dohodli sme spoluprácu pri výbere a selekcie najlepších lyži priamo z výroby pre našich športovcov.

Po prestávke sa ujal slova servisman národného tímu MATEUSZ SZCZOTKA, ktorý zabezpečoval aj servis na OH v Pekingu. Mateusz predstavil prístroj na meranie tvrdostí lyži pretekárov a ukázal najnovšie trendy vo voskovaní obidvoch bežeckých techník, rôzne možnosti štruktúr na rôzne snehy. Ponúkol možnosť všetkým pretekárom v kluboch využívať tento prístroj na meranie tvrdosti, pretože od toho sa odvíjajú možnosti mazania. Každý účastník dostal pripravenú informačnú brožúru s tabuľkami na uľahčenie mazania.

Na záver sa ujal slova DUŠAN ŠIMO – metodik lyžovania a predseda komisie pre metodiku a talentovanú mládež, ktorý predstavil dlhodobý koncept prípravy športovcov. Koncept dlhodobej športovej prípravy mládeže (DŠPM)  definoval ako model, ktorý stanovuje optimálne postupy trénovania detí a mládeže v jednotlivých fázach vývinu organizmu. Pripomenul že DŠPM vzniká na základe potreby vytvorenia komplexného metodicko–výchovného modelu, ktorý rámcuje proces učenia a rozvíjania pohybového potenciálu detí a mládeže v súlade s ich vývinovými obdobiami. Zdôraznil, že táto potreba vychádza z aktuálneho stavu v športe u nás. Má pomôcť trénerom, učiteľom, rodičom v športovej príprave mládeže, ako aj pri výchove zdravých jedincov a úspešných športovcov. Snahou je podporiť implementáciu tohto konceptu do športového prostredia na Slovensku.

PREDNÁŠKA – LADISLAV ŠVANDA

PREDNÁŠKA – MATEUSZ SZCZOTKA